Pięcioro pływaków z klubów z regionu na ME w Glasgow

BT, PAP | Utworzono: 2019-12-03 18:24 | Zmodyfikowano: 2019-12-03 18:20

Dla Polaków najbardziej udane były ME w Trieście w 2005 roku. Zdobyli w nich 11 medali, w tym pięć złotych. Dało im to drugie miejsce w klasyfikacji, za Niemcami. Przed dwoma laty w Kopenhadze na podium stali trzykrotnie - Kawęcki i Alicja Tchórz z Juvenii Wrocław na drugim stopniu oraz na najniższym męska sztafeta 4x50 m kraulem.

W Danii przerwana została niesamowita seria Kawęckiego. Rywalizujący stylem grzbietowym pływak na 200 m był niepokonany na krótkim basenie od 2011 roku. W tym czasie wywalczył na tym dystansie trzy tytuły mistrza świata oraz cztery mistrza Europy. Do tego dołożył dwa triumfy w ME na 100 m.

28-latek znów powinien liczyć się w walce o medale, ale o powrót na szczyt będzie mu ciężko. Świetnych grzbiecistów mają bowiem przede wszystkim Rosjanie - Jewgienija Ryłowa i Klimienta Kolesnikowa.

Zmagania w Glasgow mogą polskiemu pływaniu przynieść odrobinę ukojenia, bo na nieco ponad pół roku przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio trudno o powody do optymizmu. Regres widać już od kilku lat, a lipcowe mistrzostwa świata w południowokoreańskim Gwangju były pierwszymi od 1998 roku, w których biało-czerwoni nie zdobyli ani jednego medalu.

28-osobowa kadra będzie jedną z największych w historii startów Polaków na tej imprezie. Minimów nie zdołało wypełnić pięcioro pływaków, ale związek zdecydował o zwiększeniu reprezentacji, aby można było obsadzić wszystkie konkurencje sztafetowe.

Reprezentacja Polski na ME w Glasgow:

Kobiety: Laura Bernat (Olimpia Lublin), Kornelia Fiedkiewicz, Dominika Sztandera, Alicja Tchórz (wszystkie Juvenia Wrocław), Zuzanna Herasimowicz (AZS AWF Warszawa), Marta Klimek (Unia Oświęcim), Aleksandra Knop, Paulina Piechota (obie UKS 190 Łódź), Klaudia Tarasiewicz, Daria Zielińska (obie Polonia Warszawa), Katarzyna Wasick (AZS AWF Katowice);

Mężczyźni: Marcin Cieślak, Jan Karolczak, Filip Orlicz, Kacper Stokowski (wszyscy G-8 Bielany Warszawa), Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin), Paweł Juraszek (Dziewiątka Dzierżoniów), Radosław Kawęcki, Wojciech Wojdak (obaj AZS AWF Warszawa), Jakub Kraska (AZS Łódź), Kacper Majchrzak (Warta Poznań), Karol Ostrowski (MKP Szczecin), Tomasz Polewka, Michał Poprawa (obaj AZS AWF Katowice), Jakub Skierka (TP Zielona Góra), Przemysław Suchański (Unia Oświęcim), Dawid Szwedzki (Śląsk Wrocław), Dawid Wiekiera (Wodnik 29 Tychy).

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.