Dolny Śląsk bez smogu w Ziębicach

DAL, jk, FM | Utworzono: 2019-12-07 09:21 | Zmodyfikowano: 2019-12-07 09:22
A|A|A

fot. Dolnośląski Alarm Smogowy

Wyniki z pomiaru przedstawiają się następująco (linia pozioma obrazuje normę średniodobową dla PM10 – 50 µg/m3):

 

Ponieważ badanie nie obejmowało pełnej doby pierwszego i ostatniego dnia, nie wykonano wyliczeń stężenia średniodobowego PM10 dla 28 listopada oraz 5 grudnia 2019. Najwyższe stężenie (443 mg/m3) miało miejsce 2019-12-25 o 17. Z wykresu widać, iż wzrosty zanieczyszczenia powietrza notowane są po południu/wieczorami, czyli w czasie gdy rozpalane są piece. 

W ciągu 6 pełnych dni pomiarów zanotowaliśmy dwa z przekroczeniami normy PM10. W okresie pomiarowym jakość powietrza w Ziębicach była znacząco gorsza niż w najbliższej miejscowości z oficjalnym punktem pomiarowym – czyli w Ząbkowicach Śląskich. - Tegoroczne pomiary, w porównaniu do naszej zeszłorocznej akcji pokazują pogorszenie sytuacji. Może ono być wynikiem odmiennych lokalnych warunków pogodowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że jakość powietrza w Ziębicach wymaga poprawy poprzez pilne i konkretne działania – komentuje, demontując stację pomiarową, Arkadiusz Wierzba z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Należy jednocześnie pamiętać, że wyniki z pomiarów:
• są wielce uzależnione od panującej wówczas pogody (np. wiatr, deszcz, śnieg oczyszcza oczyszczają powietrze z pyłów) oraz od lokalizacji urządzenia;
• są próbką tylko dla tego przedziału czasowego (6 z 365 dni) i tylko dla tego miejsca, gdzie stał pyłomierz;
• nie zastępują oficjalnych badań i nie stanowią podstaw do określenia stanu powierza przez cały rok. W tym celu najlepiej zainstalować profesjonalny sprzęt na stałe;
• nie sprawią, że poprawi się jakość powietrza. Zazwyczaj jest wręcz odwrotnie – modelowania często okazują się niedoszacowane, pomiary zaś wskazują faktyczny, gorszy stan jakości powietrza.

Skąd ten smog?

Źródłem zapylenia w sezonie grzewczym jest dym uchodzący z domowych kominów, zwłaszcza tam, gdzie do ogrzewania używany jest węgiel czy drewno. Brak przekroczeń norm zanieczyszczenia powietrza w sezonie grzewczym w rejonach górskich jest zjawiskiem rzadkim. Obecna zima jest dla nas ciągle dość łaskawa – pomimo sezonu grzewczego mamy dobre warunki dla rozwiewania i rozmywania zanieczyszczeń (wiatry i deszcze), ciągle dość łagodne temperatury i brak inwersji („przyduchy”) panującej przez dłuższy okres czasu. Oczywiście w wielu kotlinach górskich i dolinach występuje spora koncentracja zanieczyszczeń, lecz spoglądając na statystykę, widać, że ciągle mamy lepiej niż np. rok temu. Jest to z dużym prawdopodobieństwem zasługą panującej aury.

„Dolny Śląsk bez smogu” to wspólna akcja Fundacji EkoRozwoju, Radia Wrocław, Dolnośląskiego Alarmu Smogowego realizowana w ramach kampanii edukacyjnej.

W tym tygodniu pyłomierz stoi w Boguszowie-Gorcach.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama