Paweł Fajdek 64. w ankiecie PAP. Triumf Lewisa Hamiltona

PP/PAP | Utworzono: 2019-12-27 06:50 | Zmodyfikowano: 2019-12-27 06:50

Niespełna 35-letni Hamilton, który w tym roku po raz szósty w karierze, a trzeci z rzędu został mistrzem świata F1, zgromadził 151 punktów. O 11 wyprzedził hiszpańskiego tenisistę Rafaela Nadala, który wygrał m.in. wielkoszlemowe turnieje French Open oraz US Open i został uznany przez federację ITF za najlepszego zawodnika roku. Trzeci z dorobkiem 76 pkt był austriacki alpejczyk Marcel Hirscher, który po zdobyciu ósmej z rzędu Kryształowej Kuli za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata postanowił w wieku 30 lat zakończyć karierę.

Każda z 26 europejskich agencji biorących udział w ankiecie przedstawiła własną "10". Hamilton znalazł się na listach 21 spośród 26 głosujących, w tym sześć razy na pierwszym, raz na drugim i pięć na trzecim miejscu.

Najwyżej z Polaków - na 28. miejscu - uplasował się Robert Lewandowski. Na piłkarza, który jest filarem reprezentacji kraju i mistrza Niemiec Bayernu Monachium, głosowały agencje z Niemiec, Ukrainy i Polski. Drugim z Polaków w 62. Ankiecie PAP był lekkoatleta Paweł Fajdek. Pochodzący z dolnośląskiego Żarowa czterokrotny mistrz globu w rzucie młotem, sklasyfikowany został na 64. pozycji, a w swoich "10" umieściły go agencje z Malty i Bułgarii.

Ankieta PAP, jedna z najstarszych tego typu w świecie, organizowana jest od 1958 roku. Pierwszym laureatem został Zdzisław Krzyszkowiak, bohater mistrzostw Europy w Sztokholmie, zdobywca złotych medali w biegu na 5000 i 10 000 metrów. W latach 1966 i 1974 najlepsza okazała się lekkoatletka Irena Szewińska. To jedyni polscy triumfatorzy.