Pekin: Nareszcie! Mamy złoto!

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2008-08-15 17:57 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12

Nieoczekiwanie już pierwszy finał lekkoatletyczny zakończył się naszym wielkim, choć równie nieoczekiwanym sukcesem. Tomasz Majewski zdobył złoty medal w pchnięciu kulą. Polak uzyskał fantastyczny wynik 21,51 metrów, dzięki czemu poprawił pobity rano w półfinale rekord życiowy aż o 47 centymetrów. Tomasz Majewski nawiązał do sukcesów Władysława   Komara i jego złotego medalu olimpijskiego z Monachium w 1972 roku.

Jak nie idzie, to nie idzie, ale jak pojawiają się pierwsze sukcesy - to juz parami. Złoto Majewskiego poprzedził bowiem sukces naszych szpadzistów, którzy zdobyli srebro w turnieju drużynowym. Po dramatycznym półfinale, w którym biało-czerwoni zaledwie jednym trafieniem pokonali Chińczyków, w finale nasza drużyna w składzie: Radosław Zawrotniak, Tomasz Motyka, Robert Andrzejuk przegrała wyraźnie z Francuzami 29:45. Warto przypomnieć, że zarówno Motyka i Andrzejuk to zawodnicy AZS AWF Wrocław. Srebro odebrał również Adam Wiercioch, który walczył w pierwszym dwóch pojedynkach.

Polskie siatkarki odniosły pierwsze zwycięstwo w Pekinie wygrywając 3:0 w czwartym meczu fazy grupowej z Wenezuelkami. Niestety USA pokonało Chiny 3:2 i awans Polek do ćwierćfinału jest praktycznie niemożliwy.

Kompletną klapą występy kończą nasi pływacy na basenie olimpijskim w Pekinie. Do finału na 1500 metrów stylem dowolnym nie awansowali mistrz Świata Mateusz Sawrymowicz i Mateusz Hreniak. Agata Korc ze Śląska Wrocław startująca na dystansie 50 metrów stylem dowolnym mimo poprawienia własnego rekordu Polski, nie awansowała do półfinału.

Lepiej w wodzie spisali się polscy wioślarze i kajakarze. Obie osady - czwórka i czwórka podwójna - wygrały swoje półfinały i w niedzielę powalczą o medal. Natomiast kajakarka górska Agnieszka Staniuch zajęła bardzo dobre 5. miejsce. Gdyby nie błędy na początku pierwszego finałowego przejazdu, być może cieszylibyśmy się dziś z jednego krążka więcej.

Z różnym skutkiem startowali dziś polscy lekkoatleci. Marek Plawgo awansował do półfinału biegu na 400 metrów przez płotki. Po czterech konkurencjach lekkoatletycznego siedmioboju Karolina Tymińska awansowała na 8. miejsce, a Kamila Chudzik jest 21. Natomiast żadnej z polskich dyskobolek nie udało się awansować do finału tej konkurencji. W kwalifikacjach Wioletta Potępa zajęła 17. miejsce, a tuż za nią uplasowała się Joanna Wiśniewska.

Z igrzyskami olimpijskimi w Pekinie pożegnali się ostatni polscy judocy. W repasażach w kategorii do 100 kilogramów odpadł Janusz Wojnarowicz. Po pierwszej walce udział w olimpiadzie zakończyła także Urszula Sadkowska.