Podziemna trasa turystyczna w Osówce w finale międzynarodowego konkursu

Karolina Kurczab, GN | Utworzono: 2020-02-09 15:31 | Zmodyfikowano: 2020-02-09 15:35
A|A|A

Fot: Projekt Multimedia

Multimedialna, podziemna trasa turystyczna w Osówce znalazła się w finałowej 10. najlepszych instalacji audiowizualnych 2019 roku na świecie, w kategorii "Visitor Attraction" międzynarodowego konkursu InAVation Awards 2020. Rozstrzygnięcie już we wtorek. Jak za sprawą multimedialnych instalacji zmieniło się wnętrze sztolni - Szymon Kowal z firmy, która zaprojektowała trasę:

- Przechodząc korytarzami ciemnymi, dochodzi się do miejsca w którym jest światło dźwięk i jakaś historia i to pobudza po prostu wyobraźnię zwiedzających. Wcześniej można było zwiedzać tylko wydrążone korytarze, przewodnicy opowiadali o tym miejscu, a tak poza tym nic do oglądania – mówi Szymon Kowal.

Teraz zobaczymy tam między innymi szklane, podświetlane gabloty, a w nich broń z czasów II wojny światowej. Wirtualną makietę, hologramy więźniów pracujących w Osówce, a także znanych polskich lektorów, których głosy towarzyszą zwiedzającym. Największe wrażenie na zwiedzających robi ostatnie ze stanowisk na trasie, gdzie są świadkami wielkiego wybuchu.Jak przyznaje Agata Jankowska, współtwórca instalacji - stworzenie podziemnej multimedialnej trasy nie należało do najprostszych:

- Bardzo wielu zwiedzających przyznaje, że w końcu tchnięto trochę życia w te podziemne korytarze. Podziemne miasto Osówka to są sztolnie wykute w Górach Sowich i stworzenie tam multimedialnej trasy zwiedzania, było bardzo trudne, ponieważ nie są to warunki sprzyjające elektronice. Tam jest 8 stopni Celsjusza i 90% wilgotności powietrza – tłumaczy Agata Jankowska.

Przy każdym stanowisku zwiedzającym towarzyszą głosy znanych polskich lektorów.


 

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama