Dwa medale dla Polski w ostatnim dniu mistrzostw Europy w strzelaniach pneumatycznych

WK, PAP | Utworzono: 2020-03-02 06:55

Drużyna w składzie: Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz), Beta Bartków-Kwiatkowska (Grunwald Poznań) i Joanna Tomala (Flota Gdynia) przegrała w finale strzelania z pistoletu pneumatycznego na 10 m z Serbkami Zoraną Arunovic, Jasminą Milovanovic i Bobaną Momcilovic-Velickovic 12:16. W meczu o brąz Niemki pokonały Włoszki 17:11.

Brązowy medal przypadł w niedzielę z kolei Anecie Stankiewicz (Zawisza Bydgoszcz), Natalii Kochańskiej (Gwardia Zielona Góra) i Agnieszce Nagay (Społem Łódź). Biało-czerwone wygrały w meczu decydującym o miejscu na podium w karabinie na 10 m z Francuzkami: Oceanne Marianne Muller, Judith Gomez i Romane Matte 16:8. Mistrzyniami Europy zostały Rosjanki zwyciężając Norweżki 17:13.

We Wrocławiu reprezentanci Polski zdobyli w sumie pięć medali: jeden złoty, jeden srebrny i trzy brązowe.

Po złoto sięgnęła wcześniej Aleksandra Szutko (Kaliber Białystok) w karabinie pneumatycznym juniorek na 10 m, natomiast brązowe krążki wywalczyła drużyna juniorek w karabinie na 10 m w składzie Aleksandra Szutko, Julia Grzybowska (Legia Warszawa) i Julia Piotrowska (Śląsk Wrocław) oraz jeden z najlepszych specjalistów na świecie w konkurencji ruchomej tarczy Łukasz Czapla (Petarda Kraków).

- Niestety w Hali Stulecia nie udało się nam zdobyć kolejnych kwalifikacji do turnieju olimpijskiego w Tokio. Pech przydarzył się Anecie Stankiewicz. Do pełni szczęścia zabrakło jej zaledwie 0,4 pkt. Finał miał zacięty przebieg. W gronie ośmiu startujących w nim zawodniczek, aż sześć nie miało olimpijskich paszportów - powiedziała kierownik wyszkolenia w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego Jolanta Tołczyk.

Jak dotychczas biało-czerwoni mają trzy kwalifikacje olimpijskie Tokio 2020. Zdobywcą pierwszej był w 2018 roku Tomasz Bartnik (Legia Warszawa), mistrz świata w karabinie 3x40 strzałów. Druga była dziełem jego koleżanki klubowej Aleksandry Jarmolińskiej specjalizującej się w skeecie 125 rzutków, natomiast trzecią wywalczyła w Igrzyskach Europejskich w Mińsku w 2019 roku w pistolecie pneumatycznym na 10 metrów Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz).

- Przed nami ostatnie szanse zdobycia kwalifikacji, a szczęścia szukać będziemy w Europejskim Turnieju Kwalifikacyjnym w pistolecie i karabinie w czeskim Pilźnie (20-24 maja), natomiast specjaliści trapu i skeetu powalczą o olimpijskie paszporty na początku maja w mistrzostwach Europy we francuskim Chateauroux-Deols w dniach 8-19 maja - dodała Tołczyk.