Świdnica: Kontrowersyjny regulamin. Zakaz wstępu dla osób "brudnych, o odrażającym zapachu"

Bartosz Szarafin, BT | Utworzono: 2020-03-05 07:03 | Zmodyfikowano: 2020-03-05 07:05
A|A|A

fot. archiwum.radiowroclaw.pl

Dokument przyjęto z uwagi na problem z osobami bezdomnymi i żebrakami, którzy opanowali budynek odstraszając podróżnych. Niefortunne określenie w jednym z punktów poruszyło dyskusję. Komu regulamin zabrania wstępu i przebywania na terenie dworca?

- Zapis brzmiał "osób brudnych, o odrażającym zapachu". Po rozmowach, wspólnych konsultacjach radnych zapis brzmi teraz "osób budzących powszechne uczucie dyskomfortu i nie akceptujących ogólnie przyjętych norm społecznych". - mówi Magdalena Dzwonkowska, rzecznik miasta.

W Świdnicy przebywa około 100 osób bezdomnych. Szacuje się, że blisko 70% nie pochodzi ze Świdnicy. Służby miejskie miały problem z około 30, które nie chciały skorzystać z pomocy, za to były uciążliwe i niemal zamieszkiwały poczekalnię wyremontowanego dworca.

Regulamin daje podstawę do podjęcia ewentualnych interwencji przez służby porządkowe. Dotychczas nie obowiązywał, ponieważ budynek należy do miasta, a nie jak w większości takich przypadków - do kolei.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Kamil Styrna
2020-03-06 17:19:24
z adresu IP: (219.100.xxx.xxx)
Ocena: 7
Nie jestem ani z Wrocławia ani ze Świdnicy. Ale na zmianę mieszkam w obu miastach. Krótka piłka; Wrocław to główny śmietnik dolnośląskiej ziemi. Brud, smród, prostactwo. Nie wielu zostało rodowitych wrocławiaków. Miłych, kulturalnych i przede wszystkim inteligentych. Większość to hołota z zabużańskich wsi. Pato-kołchoz. Wstyd mieć taką stolicę województwa.
~Magdalena Cywicka
2020-03-06 17:02:52
z adresu IP: (185.180.xxx.xxx)
Ocena: 9
Jestem konduktorką w pociągach Kolei Dolnośląskich i powiem tak. Z mojego doświadczenia wynika, że pasażerowie z Wrocławia bez przerwy albo by srali, albo szczali. Najgorsze śmierdzіele w pociągach. Pociągi wyjeżdżające z Wrocławia już na starcie mają zawalone kible gównem, cuchną knyszą i innymi zabużańskimi "zapachami". Mimo że po powrocie np. z Jeleniej Góry były czyste. Wiem jak jest, bo pracuję w KD jako konduktorka. Nie odtwarzać linii kolejowej przez Sobótkę bo zasrają całą Świdnicę!
~Krzysztof Czarnecki
2020-03-06 15:53:05
z adresu IP: (107.152.xxx.xxx)
Ocena: 8
Jak zrobią linię kolejową przez Sobótkę to się dopiero zacznie najazd wszelkiej maści zabużańskiego menelstwa z Wrocławia i okolic. Mieszkam w Świdnicy i nie życzę sobie tego smrodu! Niech lepiej zrobią linię do Lwówka, a z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy przerobić na ścieżkę rowerową. Jestem zadeklarowanym kolarzem i jak się nażłopię piwa i innych trunków to nie ma lepszego sposobu na kaca niż przewietrzyć czerep na kolarzówce.
~Leuthen
2020-03-06 15:42:01
z adresu IP: (219.100.xxx.xxx)
Ocena: 10
A nie lepiej po prostu zakazać wstępu wszystkim wrocławiakom? Przecież to jest synonim. Wrocławiaki to największe brudasy w województwie. Na przykład umieścić taką tabliczkę: "Zakaz wstępu wrocławianom i przyjezdnym zza Buga". Od razu zrobi się sympatyczniej.
~Jestem bydlakiem
2020-03-06 12:10:12
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 1
Z Platformy - ludzie dlaczego nie chcecie zrozumieć, że sądy w Polsce są sprawiedliwe.
~PRZEZ 30 LAT
2020-03-06 11:55:30
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 2
Nikt nie remontował noclegowni dla ludzi bezdomnych we Wrocławiu. Liberalni prezydenci wywodzący się niby z Solidarności olewają biednych i schorowanych ludzi. Przypomnę, że liczba osób bezdomnych w Polsce rosła - najwięcej za Platformy Obywatelskiej. Wtedy też setki dzieci zabierano rodzicom, którzy stracili pracę. Pamiętaj o tym idąc na wybory.
~WCHODZĄ W ŻYCIE
2020-03-06 10:59:10
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 0
przepisy Platformy Obywatelskiej. To przecież oni tak traktują ludzi
~whrreh
2020-03-05 21:44:28
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 3
Taki zapis był przez kilkadziesiąt lat w regulaminie MPK we Wrocławiu, który wisiał za kierowcą, jak się nudziłem to go sobie czytałem. I jakoś było wszystko ok.
~Wyborca
2020-03-05 13:54:20
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 1
To jak to? Nie będą wpuszczać tam polityków i urzędników wyższego szczebla? Zakaz dotyczy "osób budzących powszechne uczucie dyskomfortu i nie akceptujących ogólnie przyjętych norm społecznych"? Ten opis pasuje również do osób zaburzonych seksualnie, aktywistów lewicowych, ekologów i mnóstwa innych popaprańców. W sumie to świetny zapis wymagający rozpowszechnienia. Brawo Świdnica! :)
~bolo
2020-03-05 13:00:01
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 2
Kto chce idzie do MOPS i tam może się wymyć, zmienić ubranie na czyste , ale większość to sprawy psychiczne
~Adam
2020-03-05 10:43:45
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 6
Bardzo dobry zapis. Bo dlaczego ktos czysty pachnacy wybierajacy sie w podroz ma byc narazony na widok brudasa?
~Poparcie
2020-03-05 10:40:19
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 6
Super pomysł. Niech się wymyja.
~bolo
2020-03-05 09:25:17
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 2
Problem ogólnoświatowy ale obecnie przy zagrożeniu koranowirusem co innego robić i jak? W tramwaju - zwłaszcza zimą kiedy działa klima to aż trudno wytrzymać
~...
2020-03-05 07:45:44
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 21
Co w tym kontrowersyjnego? Korzystam z kolei i wymagam braku śmierdzących meneli na dworcu. Jak komus serce pęka to niech zaloży organizacje i im pomaga. Ta poprawność językowa jest frustrująca, odrażająca i śmieszna.