Najstarsza na świecie Wieża Bismarcka może stać się największą atrakcją turystyczną gminy Łagiewniki

Piotr Osowicz, km | Utworzono: 2020-04-04 09:18 | Zmodyfikowano: 2020-04-04 09:19
A|A|A

To niezwykły obiekt historyczny - tłumaczy Waldemar Kuli z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łagiewnickiej:

Obiekt ma dwadzieścia pięć metrów wysokości. Zbudowano go z miejscowego granitu, piaskowca i cegły. Na górze znajdował się punkt obserwacyjny. Władze gminy panują w pierwszej kolejności zabezpieczyć wieżę i ją odnowić. Później wokół niej ma powstać punkt gastronomiczny z miejscem na plenerowe wydarzenia artystyczne Wstępnie nadleśnictwo Miękinia zgodziło się wydzierżawić ten teren.

 

Mamy plany aby przywrócić jej dawny wygląd i funkcję - mówi Waldemar Kuli ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Łagiewnickiej:

Wieża Bismarcka leży na terenie Nadleśnictwa Miękinia. Władze Łagiewnik prowadzą z nadleśnictwem rozmowy aby ten teren wydzierżawić. Na świecie wybudowano ok. 250 podobnych punktów widokowych ku czci " Żelaznego Kanclerza ". W Polsce jest ich ok. 17.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Gorąca prośba
2020-04-08 19:00:25
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 22
Jako że wieża wybudowana została jako pomnik ku czci zdecydowanie nieprzychylnej nam i czarnej z naszego punktu widzenia postaci historycznej, "polakożercy" Bismarcka, bardzo liczę i apeluję aby tablica z opisem, która z pewnością przy niej powstanie jak i reklama samego obiektu sporządzone były z pozycji polskiego patrzenia na te sprawy. Coraz częściej na Dolnym Śląsku (najbardziej we Wrocławiu) dominuje jak gdyby niemiecka narracja historyczna i przedstawianie zabytków i historii przez samych Polaków-gospodarzy z obcego nam, a czasem niestety wrogiego, niemieckiego punktu widzenia. Jakakolwiek krytykowana tu postać nie kryłaby się za wspomnianymi tu wcześniej nickami, ma rację wskazując na przykład rażącej dysproporcji w odbudowywaniu pruskiego pałacu królewskiego (dla jak "antypolskiego" króla był budowany wiadomo) oraz zupełnej niechęci odbudowy piastowskiego zamku na Ostrowie Tumskim, który przez historyków określany był jako "najwspanialszy zamek XIII wiecznej Polski. Podobnym przykładem jest też zmiana nazwy najbardziej znanej wrocławskiej hali na "Stulecia" (pamiątka zwycięstwa pruskiego militaryzmu m.in. nad Polakami).
~Taka Pani
2020-04-06 16:07:48
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 10
Ale jakim cudem gmina Łagiewniki chce przejąć teren Jańskiej Góry, skoro należy on do gminy Jordanów Śląski? Kiedyś czytałam o współpracy obu gmin nad zagospodarowaniem tego terenu, a teraz czytam tylko o Łagiewnikach??
~Marek Kramarz
2020-04-05 14:57:13
z adresu IP: (118.216.xxx.xxx)
Ocena: 10
Kukurowskiego łatwo namierzyć bo wszystkie artykuły ze swoim spamem linkuje później na forum o Sudetach (link: forum. sudety. it [trzeba usunąć spacje za kropkami]). Tam udziela się pod nickiem "Leuthen". Normalnie troll o inteligencji ameby. Myśli że jak wrzuci linki do swojego spamu na fora to zrobi Lwówkowi zły pijar (zgodnie z powiedzeniem, że kłamstwo powtarzane 100 razy staje się prawdą) a tymczasem efekt jest wręcz odwrotny. I nawet zmienianie IP przez Aero2 nic mu nie daje bo wszystkie komentarze na to samo kopyto i zawsze hejt na Lwówek,nawet pod artykułami o Łagiewnikach. A właśnie, a propos Łagiewnik... Nie możesz już Kukurowski pójść do Łagiewnik po długopis to plujesz hejtem całą niedzielę? Na mszę do kościółka pewnie też nie poszedłeś?
~wieprz ze Świniar
2020-04-05 13:41:23
z adresu IP: (221.150.xxx.xxx)
Ocena: 9
Wrocławianie oczekują bazaru, gdzie można kupić tanią marchewkę, używane portki i różne klamoty z szabru, a nie dworca. I tak nikogo tu nie stać na bilety na pociąg.
~Jarosław Lizak
2020-04-05 13:41:04
z adresu IP: (221.150.xxx.xxx)
Ocena: 12
Rozebrać wszystkie tory we Wrocławiu, z których i tak nikt nie korzysta. Będzie taka sama atrakcja turystyczna jak w Jerzmanicach.Rozebrać wszystkie tory we Wrocławiu, z których i tak nikt nie korzysta. Będzie taka sama atrakcja turystyczna jak w Jerzmanicach. I wtedy nie będzie wypadków!
~UWAGA NA TROLLA!
2020-04-05 13:40:20
z adresu IP: (221.150.xxx.xxx)
Ocena: 10
Wszystkie te hejterskie komentarze pod artykułami o kolei na Dolnym Śląsku są pisane przez Pawła Kukurowskiego vel "Leuthen" - niedorobionego historyka z Wrocławia, który w internecie zajmuje się głównie oczernianiem różnych osób i wulgarnym obrażaniem. A jak chcecie wiedzieć, dlaczego tak strasznie nienawidzi Lwówka, to zajrzyjcie do komentarzy pod tym linkiem: radiowroclaw(kropka)pl/articles/view/91891/Samorzad-wojewodztwa-dolnoslaskiego-przejmuje-od-PKP-100-km-linii-kolejowych
~WSZYSTKIE TORY
2020-04-05 13:13:45
z adresu IP: (185.246.xxx.xxx)
Ocena: -12
NA LINII JELENIA I LWÓWEK JAKIE JESZCZE NIE ZOSTAŁY ROZKRADZIONE PRZEZ MIESZKAŃCÓW LWÓWKA, ZOSTANĄ ZDEMONTOWANE I UŻYTE DO REWITALIZACJI LINII ALOMERACJI WROCŁAWIA.
~Realista
2020-04-05 13:13:26
z adresu IP: (81.161.xxx.xxx)
Ocena: -2
Ta wieża na Jańskiej Górze, ze względu na urodę tego miejsca i widok na Masyw Ślęży jest największą atrakcją turystyczną Gminy Łagiewniki. Jest jedynym sensownym miejscem tej gminy dla którego warto tam pojechać, oprócz Raduni. Dałbym sobie spokój z łączeniem tej wieży z nazwą Bismarcka. Jest to wieża widokowa powstała jak wiele w tamtym okresie, jako atrakcja mająca przyciągnąć turystów. Jej techniczny stan to ruina, która się niedługo zawali.
~Anka Trzebniczanka
2020-04-05 13:06:17
z adresu IP: (221.150.xxx.xxx)
Ocena: 9
Marszałek, czy ty jesteś normalny człowieku? Ludzie się wyprowadzają z Wrocławia bo mają serdecznie dość stania w korku... A tu kolejne reaktywacje linii kolejowych się szykują. szybciej dojadę busem do Trzebnicy niż twoim śmierdzącym pociągiem
~Barachło zza Buga
2020-04-05 13:05:58
z adresu IP: (221.150.xxx.xxx)
Ocena: 11
Dlatego wszystkie tory kolejowe we Wrocławiu powinny być zlikwidowane. Nie byłoby takich wypadków. Barachło zza Buga wciąż przyzwyczajone jest do furmanek i wozów konnych, a nie szybkich pociągów.
~NIE BĘDZIE
2020-04-05 13:05:26
z adresu IP: (221.150.xxx.xxx)
Ocena: 12
Wbijcie sobie do łba tępe wieśniaki, że żadnej kolejki do Sobótki nie będzie. Mieszkańcy Dolnego Śląska nie będą finansować kolejnych bieda promocji dla kmiotów z Wsiocławia, których nie stać na bilety kolejowe. Natomiast zostanie wyremontowana linia kolejowa do Lwówka Śląskiego, bo potrzebują jej mieszkańcy i jest dużo atrakcyjniejsza turystycznie niż jakaś linia do Wsiobudki po krzakach. Zajarzyłeś tępoto? To przestań spamować wszystkie portale swoją zasraną Sobótką!
~NIE BĘDZIE
2020-04-05 12:36:00
z adresu IP: (185.246.xxx.xxx)
Ocena: -15
ŻADNEJ LINII KOLEJOWEJ JELENIA-LWÓWEK, TO JUŻ SOATŁO DAWNO POSTANOWIONE!!!!
~“Trolling wrocławski”
2020-04-05 12:13:50
z adresu IP: (73.36.xxx.xxx)
Ocena: 12
Z niepokojem obserwuję w internecie, w komentarzach związanych z kolejnictwem, działania mające na celu obrażenie i zdyskredytowanie linii kolejowej nr 283 Jelenia Góra - Lwówek Śląski oraz osób zaangażowanych w działania mające na celu przywrócenie pociągów na tej linii. Słusznie i zgodnie z prawdą zarzuca się przede wszystkim Urzędowi Marszałkowskiemu i Kolejom Dolnośląskim: zniszczenie przewozów pasażerskich na trasie Jelenia Góra - Lwówek Śląski. Przewozy te zawieszono z racji rzekomo katastrofalnego stanu linii 283 za którą odpowiada przecież Urząd Marszałkowski. Samorząd wojewódzki wprawdzie nie jest jej właścicielem, ale ma pełne prawo a wręcz obowiązek dokonać remontu infrastruktury, jednak udaje że nie ma interesu by o linię dbać i ją remontować. Kolejnym tematem jest podparte wieloma danymi faworyzowanie Wrocławia przez UMWD i KD jako kierunku przewozów kolejowych kosztem innych miast. Wrocław jako główny ośrodek miejski, przemysłowy, naukowy i turystyczny województwa nie jest jedynym generatorem ruchu kolejowego, a mimo to nieproporcjonalnie więcej pociągów go obsługuje. Wynika to z dyskryminacji mniejszych ośrodków i celowym zmniejszaniu ich potencjału pasażerskiego i potoków jakie generują. Trolling polega przede wszystkim na powtarzaniu nieprawdy, przekłamań i pomówień na powyższe tematy. Na ogólnodostępnych portalach komentowany jest i powielany po kilka, kilkadziesiąt razy. Praktyką jest podszywanie się pod użytkowników forów czy osoby działające dla dobra kolei w regionie, lokalnych samorządowców itd. w celu ich zdyskredytowania. Komentarze osoby (osób) które się tego dopuszczają są zgłaszane i minusowane, a mimo to wpisy te są ponownie zamieszczane. Gros komentarzy pochodzi z tzw. “spamerskich” adresów IP co wskazuje na celowe i złośliwe działanie.
~Troll Kukurowski w akcji
2020-04-05 12:10:47
z adresu IP: (1.244.xxx.xxx)
Ocena: 13
I znowu Paweł Kukurowski alias "Leuthen", niedorobiony historyk z Wrocławia robi szambo z dyskusji obrażając inne osoby pod różnymi nickami. Czy Polskie Radio Wrocław nie może zablokować tego gówniarza? Czy wszystkie dyskusje pod artykułami o kolei na Dolnym Śląsku, muszą tak wyglądać? Jak nie kłóci się jak szczeniak z innymi na forach historycznych to robi rynsztok w dyskusjach o kolei...
~Cenzura Radia Wrocław
2020-04-05 09:50:33
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: -13
Dlaczego reżimowe Radio Wrocław kasuje i minusuje komentarze nieprzychylne pisowi, a nie kasuje poniższych komentarzy osoby chorej psychicznie? Swoją drogą kimkolwiek by nie był pan Kukurowski, wymieniany przez tego psychola poniżej, powinien zgłosić sprawę do prokuratury, ponieważ pojawiają się tu nie tylko prymitywne wyzwiska, ale i groźby karalne. Reżimowe Radio Wrocław zajmuje się obecnie jedynie trollowaniem prezydenta Wrocławia i wymazywaniem komentarzy na polecenie komitetu partyjnego pisu.
~Kazimierz57
2020-04-05 08:51:09
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 5
Jedną z wielu jest w Żaganiu.
~Stanisław Kukurowski
2020-04-05 02:18:21
z adresu IP: (118.106.xxx.xxx)
Ocena: 15
Ciekawe czy ten wrocławski troll od kolei nadal jest aktywny i czy zaraz zacznie zaśmiecać forum swoimi idiotycznymi wynaturzeniami. Mam nadzieję, że redakcja będzie na bieżąco usuwać ten antylwówecki śmietnik. Wstydzę się za mojego syna, że mnie pokarał takim bękartem.
~hanke
2020-04-05 02:17:14
z adresu IP: (118.106.xxx.xxx)
Ocena: 13
Wrocławianie to narod pieniaczy i nieudacznikow juz dawno nie bylo wojny swiatowej,zawsze to jakas selekcja i spokoj na kilka lat!!!!
~Rentumi
2020-04-05 00:04:59
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -10
Super ! Zachęcam do ratowania wieży! Własnie startujemy z akcją "Ratujemy wieże Bismarcka w Szczecinie" można nas znaleźć na Facebooku. Moze cos uda nam się podpowiedzieć
~Łagiewniczanin
2020-04-04 17:01:00
z adresu IP: (82.102.xxx.xxx)
Ocena: 15
Wsioki z Wrocławia jak przyjeżdżają do Łagiewnik to wszędzie syf zostawiają.W restauracjach,w parkach i wszędzie gdzie się nie pojawią.Co to za bydło,kto je spłodził? Kto zaprosił???
~Leuthen
2020-04-04 15:06:13
z adresu IP: (158.46.xxx.xxx)
Ocena: 15
Wrocław nie potrzebuje pociągów. Ludzie są tu zbyt biedni, a Dolny Śląsk nie będzie ciągle finansował im promocji do wszystkich okolicznych wioch. A tabor przerzucić na linie turystyczne do Lwówka, Karpacza, Kowar czy Świeradowa, gdzie jest mnóstwo bogatych turystów, zaś mieszkańcom też powodzi się dużo lepiej. Nikt do Łagiewnik z Wrocławia nie przyjedzie, bo nikogo nie stać.
~Paweł Kukurowski
2020-04-04 15:02:00
z adresu IP: (219.254.xxx.xxx)
Ocena: 14
Przepraszam za swoje głupoty wypisywane na Lwówek na łamach portalu Polskiego Radia Wrocław oraz obrażanie i zniesławianie Szymona Wrzesińskiego na różnych portalach. Nie wziąłem po prostu leków, a wtedy ujawnia się moja druga tożsamość debila.
~Śląski
2020-04-04 11:23:58
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: -14
We Lwówku Śląskim pieniądze leżą na ulicy a mieszkańcy ich nie podnoszą. Otóż w tym mieście miał miejsce pierwszy w Polsce turniej rycerski, który odbył się w 1243 roku. A jak to wykorzystuje Lwówek? Przecież, to mogą być obchody i dochody na poziomie rocznic Grunwaldu...kto tam mieszka w tym Lwówku?
~Historyk
2020-04-04 10:07:35
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 8
Lepiej poczytajcie, co Bismarck myślał i mówił o Polakach i Polsce, która za jego panowania znajdowała się pod jego niemieckim butem. Myślałem, że Radio Wrocław jest polskie, ale jest tylko polskojęzyczne.
~Andrzej Nakonieczny
2020-04-04 10:07:10
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: -7
Wspaniała wiadomość. Bałem się że to nigdy nie nastąpi. Pozostawienie tego obiektu bez opieki było dla mnie niezrozumiałe biorąc pod uwagę fakt jego znaczenia historycznego i potencjału w zakresie atrakcji turystycznej.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.