Nowoczesny sprzęt usprawni diagnostykę na Politechnice Wrocławskiej

PP, inf. prasowa | Utworzono: 2020-05-22 14:30 | Zmodyfikowano: 2020-05-22 14:30
Nowoczesny sprzęt usprawni diagnostykę na Politechnice Wrocławskiej - fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

– Mówiąc obrazowo, Hyperion to moduł do robienia zdjęć, który nie posiada aparatu. Istotą jego działania jest laser UV o dużej mocy. W module umieszcza się slajd, na którym znajduje się preparat tkankowy, który wcześniej był wyznakowany przeciwciałami skoniugowanymi z metalami (w celu detekcji białek). Pod wpływem lasera UV następuje ablacja, czyli odparowanie materiału z powierzchni slajdu, fragmentu próbki o powierzchni 1 mikrometra kwadratowego – wyjaśnia prof. Marcin Drąg.

Obecnie system Hyperion wykorzystuje się w najlepszych ośrodkach badawczych na świecie do analizy np. tkanek nowotworowych, dzięki czemu możliwe staje się znaczenie dokładniejsze poznanie zależności pomiędzy poszczególnymi białkami podczas rozwoju tej choroby. Podobne badania z wykorzystaniem modułu Hyperion planowane są także na Politechnice Wrocławskiej. W realizacji tego projektu naukowcy będą ściśle współpracować z onkologami z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Drugim projektem badawczym, w którym wykorzystywany będzie system Hyperion, jest przeciwdziałanie COVID-19. W tym wypadku badania naukowców z Politechniki będą się skupiały na dwóch głównych aspektach. Pierwszym z nich będzie praca nad testem diagnostycznym choroby COVID-19. Drugim będzie bardzo szeroka i dokładna analiza immunologiczna próbek biologicznych. Ich celem będzie stworzenie jak najdokładniejszego obrazu choroby w kontekście jej przebiegu oraz skuteczności wybranej metody leczenia.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.