Świdnica porządkuje handel obwoźny i obnośny. Ma być bardziej estetycznie

Bartosz Szarafin, km | Utworzono: 2020-06-24 08:04 | Zmodyfikowano: 2020-06-24 08:04
A|A|A

fot.CC 0

Nastał koniec handlu obwoźnego i obnośnego w dotychczasowej formie w Świdnicy. Od tej pory reguluje go uchwała Rady Miasta. Zawarto w niej daty, miejsca i zasady, na jakich może się odbywać. Nie będzie można
rozstawiać stoisk na chodnikach i oferować swoich usług w miejscach do tego nieprzeznaczonych - wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu:

- Ma to zapobiec blokowaniu przejścia, negatywnego wpływu na estetykę, ale przede wszystkim wprowadzić sprawiedliwe zasady - mówi dla Radia Wrocław Magdalena Dzwonkowska:

Na przełomie października i listopada będzie dozwolony handel na terenach przed cmentarzami. Cało rocznie miasto pozostawiło możliwość handlu na terenie przy ul. Mieszka I, gdzie do tej pory była prowadzona taka działalność. Tradycyjnie będzie też można handlować na wyznaczonych miejscach podczas wydarzeń organizowanych przez miasto.

W okresie od 27 października do 2 listopada byłyby to tereny przed cmentarzami, czyli przy al. Brzozowej, ul. Słowiańskiej i ul. Łukasińskiego. Przez cały rok miejscem wyznaczonym do handlu obwoźnego byłaby cześć działki nr 1854 przy ul. Mieszka I, gdzie do tej pory działalność handlowa była prowadzona. Dodatkowo dopuszczone będzie prowadzenie handlu obwoźnego i obnośnego w obrębie wyznaczonych stoisk podczas imprez i uroczystości organizowanych przez miasto, takich jak: festiwale, festyny, jarmarki, kiermasze oraz imprezy okolicznościowe, Dni Świdnicy, Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości.

Jak wyjaśniają władze miasta - w przypadku terenu przy Mieszka I handlujący będzie musiał zapłacić 1 zł za m2 dziennie. Każdy handlujący poza targowiskami musi uiścić opłatę targową w wysokości 50 zł dziennie, która jest jednym z podatków lokalnych.

Świdnica nie jest odosobnionym przykładem miasta, które pobiera opłaty za handel na ulicach. Takie opłaty funkcjonują w większości miast i wynoszą przykładowo: w Gminie Żarów 40 zł/m2 dziennie, w Dzierżoniowie
20 zł/m2 i 93 zł w Bielawie.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama