Radiowa Przychodnia: Naukowcy kontra koronarwirus i terapia Car-T

Elżbieta Osowicz, mk | Utworzono: 2020-07-11 10:08 | Zmodyfikowano: 2020-07-11 10:13
A|A|A

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Profesor Krzysztof Kałwak przekonuje, że wrocławski ośrodek jest przygotowany do takiego leczenia.

Pierwszym w Polsce dzieckiem, które dostało terapię Car-T był jedenastoletni letni Olek, który od siedmiu lat był leczony z powodu lekoopornej białaczki limfoblastycznej. Komórki chłopca były pobrane w Przylądku Nadziei, ale trzeba było je wysłać do Stanów Zjednoczonych. Tam zostały zmodyfikowane genetycznie, tak aby mogły pokonać raka.

Obecnie leczenie jednego pacjenta to koszt rzędu nawet pół miliona dolarów, co zwykle pozostawia terapię poza zasięgiem chorych. Jeśli komórki będą tworzone w polskich laboratoriach, koszty te mogą być nawet dziesięć razy niższe.

Rozmawialiśmy także o socjologach z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy badają zachowania Polaków dotyczące koronawirusa. Na początku pandemii przepytali prawie trzy tysiące osób. Teraz chcą powtórzyć badania, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat Covid-19.

- Pytania dotyczą między innymi tego, czy stosujemy dystans społeczny, maseczki, czy nadal tak intensywnie, jak na początku myjemy ręce i jaki jest poziom lęku przed zakażeniem - tłumaczy profesor Barbara Pabjan:

Żeby pomóc naukowcom wystarczy wejść na link zamieszczony poniżej i odpowiedzieć na pytania. Specjaliści namawiają też do instalowania przygotowanej przez ministerstwo Zdrowia aplikacji ProteGo Safe, która może pomóc w walce z koronawirusem.

ANKIETA

POSŁUCHAJ AUDYCJI:

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama