Czeskie blogerki, polskie Olimpijki i Uśpione pragnienia, czyli dwie Anny, Agata i Katarzyna w RWK Kultura [WIDEO]

Jacek Antczak | Utworzono: 2020-08-01 08:31 | Zmodyfikowano: 2020-08-02 08:37
A|A|A

Anna Wanik i Katarzyna Dudzic-Grabińska w studiu RWK

Jedno jest pewne: takiego projektu, jaki wymyśliły dwie wrocławianki, jeszcze nikt nie robił. Anna i Katarzyna, tłumaczki literatury czeskiej, zagłębiły się w bowiem W czeskiej sieci. Ich literacka akcja polega na tym by wybrać najciekawsze czeskie blogi, przetłumaczyć, następnie fragment przekazać w formie aktorskiego performensu a potem udostępnić sam tekst do poczytania polskim czytelnikom. Niektóre z tych blogów są nagrodzone przez kapitułę najważniejszej nagrody literackiej w Czechach - Magnesii Litery. Anna Wanik i Kasia Dudzic-Grabińska opowiedziały w naszym studiu o swojej akcji. 


Po godz 17. zapoznawaliśmy się z Olimpijkami. Taki tytuł ma książka Anny Sulińskiej. To reportaż o determinacji, o walce z własnymi słabościami, dyskryminacją i z polityką PRL-u. To portrety polskich sportsmenek, medalistek olimpijskich z czasów "komuny", potrafiły dokonywać rzeczy niemożliwych, przetarły szlaki kolejnym pokoleniom, zdobywały serca kibiców i tworzyły historię sportu. 


A po godz. 18 naszym gościem była Agata Kołakowska. Porozmawialiśmy o "Uśpionych pragnieniach" (Wydawnictwo Prószyński i S-ka). To jej najnowsza powieść. Opowiada o o Magdzie, mężatce, matce dwójki dzieci, nauczycielce angielskiego, pracującą dorywczo... w radiu oraz Biance reportażystce, która żyje w wolnym związku. Kobiety nawzajem wikłają się w swoje losy...

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama