Filmy górskie z Lądka nagrodzone

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2010-09-20 08:35 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

www.przeglad.ladek.pl

Film to zapis niebanalnej wspinaczki na zakończenie której uczestnicy wyprawy skaczą ze szczytu w specjalnych kombinezonach umożliwiających latanie.

Publiczność nagrodziła polski film "Co się wydarzyło na wyspie Pam" Elżbiety Kubarskiej. To opowieść o dwojgu alpinistów na niedostępnych fiordach Grenlandii. Film
jest nie tylko zapisem wyczynu sportowego ale także skomplikowanych relacji pary wspinaczy.

Gościem Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju był Piotr Pustelnik, który opowiadał o swojej ostatniej wyprawie na Annapurnę - kwietniowa ekspedycja zakończyła się sukcesem, wcześniej były cztery nieudane podejścia pod tę górę. Tym samym Piotr Pustelnik może już mówić o sobie "zdobywca 14 ośmiotysięczników". Posiadacz Korony Himalajów w Lądku zapowiedział, że z najwyższymi górami już się żegna, teraz - jak mówi - czas na młodszych.

Bogusław Ogrodnik opowiadał w Lądku o trudnościach na niedawnej wyprawie na K2. Góra nie dała się zdobyć. W ciągu dwóch miesięcy, pogoda dobra do wspinania była tylko przez 5 dni i to nie dzień po dniu. Polacy dotarli do obozu 4, na 8 tysięcy metrów, podjęli 3 próby ataku szczytowego, niestety nie udało się. Było zbyt niebezpiecznie, szczęśliwie wszyscy wrócili do domu. Wyprawa kosztowała ponad 400 tysięcy złotych, kiedy kolejna próba zdobycia K2? - na razie nie wiadomo.

Na przeglądzie pojawił się też bohater ubiegłorocznego festiwalu Mieczysław Bieniek. Tym razem górnik, który stał się podróżnikiem przywiózł do Lądka swoją książkę "Hajer jedzie do Dalajlamy". Mietek w najbliższych planach ma podbój Afryki, w przyszłym roku zamierza ten kontynent objechać rowerem.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama