Wykopaliska na głogowskiej starówce. Widać pozostałości przedwojennych kamienic i średniowieczne studnie [FOTO]

Karolina Bieniek, GN | Utworzono: 2020-09-04 13:56 | Zmodyfikowano: 2020-09-04 14:00
A|A|A

fot. Jakub Szajt

Pod ziemią odkryli pozostałości przedwojennych kamienic i średniowieczne studnie. W Głogowie, przy placu solnym trwają badania archeologiczne. Archeolodzy przeszukują ziemię zanim w tym miejscu powstanie budynek mieszkalny.

Jak tłumaczy Jakub Szajt archeolog prowadzący prace terenowe, głogowska ziemia kryje tajemnice sięgające epoki średniowiecza...

- Udało się odkryć elementy sklepień piwnic, schody, mamy tu trzy studnie. No najlepiej zachowane są elementy najmłodsze jeśli chodzi o architekturę. Natomiast mamy tutaj do czynienia właściwie no z historią od początku miasta aż  po niemal czasy nam współczesne - mówi Jakub Szajt.

To nie pierwsze wykopaliska prowadzone w Głogowie. Zanim odrestaurowano całą głogowską starówkę odkryto w ziemi wiele takich pozostałości. Część z nich została przeniesiona do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie:

- Całe stare miasto jako obszar zabytkowy objęty jest ochroną konserwatorską. Zanim powstaną nowe kamienice, najpierw badają archeolodzy, opracowywane są dokumenty archeologiczno-architektoniczne i one są podstawą do tego co tam powstanie - mówi prezydent miasta Rafael Rokaszewicz.

Przebadano tak już niemal całą starówkę, a dzięki badaniom archeologicznym udało się odtworzyć średniowieczny układ kamienic. Znaleziska ruchome, głównie ceramika i niewielkie fragmenty architektury zebrane podczas prac archeologicznych z ostatnich pięciu lat są dziś do obejrzenia w głogowskim muzeum.

Posłuchaj materiału:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama