Waldemar Prusik wraca do piłkarskiego Śląska

Robert Skrzyński, inf. prasowa | Utworzono: 2020-09-04 18:30
A|A|A

Waldemar Prusik jest jednym z najwybitniejszych zawodników w dziejach Śląska Wrocław. W 1979 roku zdobył z WKS-em – jak na razie jedyny w klubowym dorobku – złoty medal mistrzostw Polski juniorów. Razem z nim ten sukces świętowali tacy piłkarze jak Ryszard Tarasiewicz, Mirosław Pękala czy Waldemar Tęsiorowski. W Ekstraklasie wychowanek klubu z ul. Oporowskiej zadebiutował na początku lat 80. i szybko stał się liderem drugiej linii wrocławian.

Bardzo się cieszę, że tak wybitny piłkarz, zarówno Śląska Wrocław, jak i reprezentacji Polski, dołączy do grona trenerów naszej akademii. Waldemar Prusik wniesienie do klubu nie tylko bogate doświadczenie piłkarskie, ale i trenerskie - zdobyte chociażby w pracy w młodzieżowych reprezentacjach Polskiego Związku Piłki Nożnej – zaznacza Krzysztof Paluszek, dyrektor ds. rozwoju sportowego.

Utalentowany, wszechstronny pomocnik był filarem nie tylko drużyny Wojskowych, ale i reprezentacji Polski. W narodowych barwach wystąpił 49 razy, gdzie – podobnie jak w klubie – pełnił funkcję kapitana zespołu. Ze Śląskiem sięgnął po wicemistrzostwo kraju (1982) oraz Puchar i Superpuchar Polski (1987). Łącznie rozegrał dla zielono-biało-czerwonych 265 spotkań, w których strzelił 32 gole.

Miałem 10 lat, gdy dołączyłem do Śląska Wrocław i nie będę ukrywał, że mam ten klub głęboko w sercu. Oczywiście, powrót do WKS-u bardzo mnie cieszy, natomiast przychodzę tu w konkretnym celu, aby pomagać młodym zawodnikom. Będę starał się jak najlepiej przekazać swoją wiedzę i bardzo bym chciał, aby wspólne treningi przybliżyły ich w przyszłości do debiutu w pierwszej drużynie – mówi Waldemar Prusik.

Po zakończeniu piłkarskiej kariery pracował m.in. w sztabach szkoleniowych reprezentacji Polski U-17 oraz Śląska Wrocław. W sezonie 1995/96 prowadził Wojskowych jako I trener w spotkaniu Ekstraklasy przeciwko Hutnikowi Kraków. W ostatnich latach Waldemar Prusik związany był z UOKP Silesia Wrocław-Gaj, która współpracuje z WKS-em na zasadach umowy partnerskiej. W akademii Śląska będzie pełnił rolę trenera indywidualnego piłki jedenastoosobowej.

W ubiegłym roku powstał specjalny program „Future Team”, w ramach którego zawodnicy są dodatkowo monitorowani, by jak najlepiej przygotować się do wymagań stawianych w piłce seniorskiej. Trener Prusik będzie odpowiadał za trening indywidualny najlepszych piłkarzy, prowadzony w mniejszych, wyselekcjonowanych grupach. Jego rolą będzie poprawa poszczególnych umiejętności, zwłaszcza błędów technicznych, które na tym etapie możemy jeszcze wyeliminować. Drugim ważnym aspektem będzie współpraca z trenerem analitykiem Andrzejem Gomołyskiem, który dokonuje analiz zespołowych, ale także indywidualnych – dodaje Krzysztof Paluszek.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama