Wieża prochowickiego zamku doczekała się remontu

Andrzej Andrzejewski, DK | Utworzono: 2020-09-06 09:11 | Zmodyfikowano: 2020-09-06 09:26
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

Przy wieży tamtejszego zamku rycerskiego pojawiły się rusztowania i po oczyszczeniu ścian zewnętrznych pracownicy będą nakładali tynk. Podobnie jak w pozostałej części warowni zostanie on później pomalowany na biało. Jan Łukasz, społeczny kustosz zamku, przyznaje, że wielu prochowiczan wolałoby jednak utrzymać widok cegieł i piaskowego tynku:

- Mieszkańcy Prochowic najechali tu w latach czterdziestych, powojennych. No i przyzwyczaili się do widoku szarego zamku. Takie zamki są bliższe oku, bliższe sercu, ale większość swojego życia wieża spędziła w bieli, tak jak i cały zamek. Sugerowałoby to, że on taki powinien być.

Za białą wieżą zamkową zdecydowanie opowiada się również konserwator zabytków. Zamek jest dziś prywatną własnością - jej właściciel zapowiada, że uszanuje sugestie historyków.

Remont zamku trwa długo, ale małymi krokami ciągle jest realizowany. Wyremontowana została już część rezydencjalna. Zabytek należy do jednego z lokalnych przedsiębiorców.
- Pod koniec lat 90-tych wszyscy mieszkańcy obawiali się oddania symbolu miasta prywatnemu właścicielowi - wspomina burmistrz Alicja Sielicka.

- Zawsze jak się zbywa dobro społeczne, to jest refleksja. Jednak tutaj zamek świetnie się rozwija. Właściciel z ogromnym sercem przywraca mu świetność. Była to dobra decyzja, bo dzisiaj samorządu nie byłoby stać na wykonanie tych prac.

Dzięki współpracy z Prochowickim Ośrodkiem Kultury i Sportu zamek jest dostępny dla turystów. Bardzo często odbywają się tam plenery artystyczne i festyny.

 

fot. Jan Łukasz

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama