56. Jazz nad Odrą z ostateczną datą

KM | Utworzono: 2020-09-14 13:18

Organizacja tegorocznej edycji festiwalu Jazz nad Odrą kilkakrotnie stawała pod znakiem zapytania. Zmiana daty z kwietnia na październik wstępnie uratowała sytuację, jednak nadal nie gwarantowała zakończenia rozważań nad losem festiwalu. Obostrzenia związane z organizowaniem wydarzeń kulturalnych w Polsce oraz utrudnienia związane z ruchem lotniczym na świecie wpłynęły na wiele niełatwych decyzji, które w ostatnich dniach musieli podjąć organizatorzy, ale ostatecznie…jazz popłynie we Wrocławiu. 

- Nie chcemy przerywać wieloletniej tradycji i kilku miesięcy tegorocznych przygotowań, dlatego stawiamy na model symboliczny. Jednym z najważniejszych elementów festiwalu Jazz nad Odrą jest konkurs na Indywidualność Jazzową, który niejednokrotnie był dużym wsparciem dla kariery młodych muzyków, to na nim chcemy się skupić. Konkursowe dni zwieńczymy koncertami, które jesteśmy w stanie przeprowadzić w obowiązującym reżimie sanitarnym – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław.

W tym roku do finału konkursu zakwalifikowało się osiem zespołów: Marcin Pater Trio, Gawroński / Lechki Consolidation Collective, Damian Hyra Quartet, Chojnacki/Miguła Contemplations, Semiotic Quintet, Unleashed Cooperation, Bogdan Skiedrzyński oraz Ola Błachno Quartet. Pierwszy dzień festiwalu zakończy akcent wrocławski, czyli koncert Piotra Wojtasika zatytułowany „VOICES”. Do nowego projektu artysta zaprosił znakomitych muzyków jazzowych oraz Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Drugiego dnia czeka nas wieczór podzielony na dwa akty – jako pierwszy wystąpi zespół największych nowych talentów polskiego jazzu w składzie: Kasia Pietrzko, Jakub Mizeracki, Maciej Kądziela, Kacper Smoliński, Tomasz Chyła, Roman Chraniuk oraz Adam Zagórski.  Wspieranie młodych muzyków to od zawsze jedna z misji festiwalu, dlatego organizatorzy bez wahania postawili na siedem nazwisk zebranych pod szyldem Jazz Forum Talents. Natomiast na finał zagra trio Możdżer – Lemańczyk – Łosowski, czyli dyrektor artystyczny festiwalu Leszek Możdżer w towarzystwie basisty jazzowego Piotra Lemańczyka oraz perkusisty Tomasza Łosowskiego. Zarówno przesłuchania konkursowe, jak i wieczorne koncerty odbędą się w sali teatralnej Impartu, która pozwala na przyjęcie większej ilości widzów w obowiązującym obecnie reżimie sanitarnym. Dodatkowo – po raz pierwszy w historii festiwalu – występy finalistów konkursu na Indywidualność Jazzową będą transmitowane nie tylko w Radio Wrocław Kultura, ale także online.

Szczegółowe informacje na temat nowego programu można uzyskać na stronie www.jazznadodra.pl

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.