W środę doszło do starć na ulicach Wrocławia [ZDJĘCIA]

Beata Makowska, GN, WK | Utworzono: 2020-10-28 09:58 | Zmodyfikowano: 2020-10-28 13:34
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska

22:00

We Wrocławiu znów protestowały tysiące ludzi. Protesty odbywały się w różnej formie - na piechotę, na rowerach czy w samochodach. Manifestacje przeszły przez najważniejsze ulice centrum miast, między innymi przez Piłsudskiego czy Kazimierza Wielkiego.

Niestety, doszło też do starć. Narodowcy zaatakowali manifestację protestu kobiet. Poszarpane zostały dwie dziennikarki, Kilka innych osób zostało pobitych i zaatakowanych gazem.

Do starć zaczęło dochodzić po godzinie 20. Grupka ludzi ubranych w czarne dresy z naszytymi nacjonalistycznymi naszywkami zaatakowała protestujących przy placu Społecznym. Bili i używali gazu łzawiącego.

Do kolejnego ataku doszło na Kazimierza Wielkiego przy ul. Szajnochy. Agresywni mężczyźni rzucili się na dziennikarzy, którzy relacjonowali protest. Jedną z dziennikarek popchnęli tak gwałtownie, ze kobieta upadła z całej siły na krawężnik. Chcieli też zabrać jej telefon. Druga dziennikarka została uderzona w brzuch. Dwie inne kobiety musiały skorzystać z pomocy lekarskiej, bo zostały zaatakowane przez agresorów gazem łzawiącym.

18:00

We Wrocławiu o godzinie 18 ruszył główny marsz protestujących przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Centrum miasta praktycznie od południa jest całkowicie zablokowane. Studenci i uczniowie przez wiele godzin maszerowali głównymi ulicami miasta, część zablokowała plac Dominikański. Długi czas nieprzejezdny był też plac Solidarności. Teraz do młodych ludzi dołączył główny protest kobiet, który rusza z placu Wolności. Mimo to młodzi ludzie postanowili nie schodzić z ulic:

Dokładna trasa protestu nie jest znana. Organizatorzy zostawiają planowanie spontaniczności tłumu.

Z kolei w Legnicy kibice i wierni kościoła katolickiego czekali na manifestujących przed katedrą, trzymając transparent o treści: ""Szanujcie tradycje, walczcie o swoje, niech nas nie dzielą pisowskie gnoje". Kilkadziesiąt metrów obok z placu Słowiańskim ruszyła kolumna blisko tysiąca przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego. Liderka protestu gest sympatyków kościoła przyjęła ze zrozumieniem.

Zarówno jedną jak i drugą grupę manifestujących zabezpieczali policjanci. Do tej pory obeszło się bez jakichkolwiek konfrontacji siłowych.

W Lubinie tłumy na proteście kobiet. Ulicami miasta przemaszerowało około 2,5 tysiąca osób nie tylko z Zagłębia Miedziowego:

To był drugi tego typu protest w Lubinie, liderki zapowiadają, że w tym tygodniu należy się jeszcze spodziewać podobnych akcji.

fot. Tomasz Jóźwiak

13:00

Młodzi wyszli na ulice Wrocławia. Tysiące studentów i licealistów w ramach protestu przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego opanowali centrum miasta. Pochody protestujących przemieszają się kilkoma trasami w kierunku placu Solidarności pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości:

Protestujący mówią, że nie dadzą się sprowokować i nie idą w kierunku Ostrowa Tumskiego:


Jak czytamy w komunikacie dziś wieczorem blokowane mają być następujące trasy:

I TRASA:
W-Z
Kazimierza Wielkiego - Plac Dominikański - Janickiego - Purkyniego - św. Katarzyny - Kazimierza Wielkiego - Białoskórnicza - św. Mikołaja - Kiełbaśnicza - Malarska - Odrzańska - Nowy Świat i znowu Kazimierza Wielkiego

II Trasa
Kazimierza Wielkiego - św. Mikołaja - Legnicka - Plac Strzegomski - Braniborska - Plac Orląt Lwowskich - Plac Legionów - Plac Muzealny - Kościuszki - Plac Kościuszki - Świdnicka - Bożego Ciała - Widok - Szewska - Ofiar Oświęcimskich - Łaciarska - Kazimierza Wielkiego i znowu

III Trasa
Plac Kościuszki - Świdnicka - Powstańców Śląskich - Rondo (nawrót) - Powstańców Śląskich - Świdnicka - Plac Kościuszki

IV Trasa
Kołłątaja - Piotra Skargi - Oławska - Traugutta - Kościuszki - Pułaskiego - Małachowskiego - Piłsudskiego - Kołłątaja

V Trasa
Most Pokoju - Plac Społeczny - Plac Wróblewskiego - Plac Społeczny - Most Grunwaldzki - Plac Grunwaldzki - Szczytnicka - Most Pokoju

VI Trasa
Kazimierza Wielkiego - Plac Dominikański - Janickiego - Kraińskiego - św. Ducha - Grodzka - Nowy Świat - Kazimierza Wielkiego

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~bravo
2020-10-30 02:23:43
z adresu IP: (46.76.xxx.xxx)
Ocena: 15
zwóccie nam wolność od kovida
~Dziarscy
2020-10-29 13:51:01
z adresu IP: (194.242.xxx.xxx)
Ocena: -58
faszyści spod znaku "straż narodowa" napadli na kobiety w centrum Wrocławia. Tylko na tyle ich stać. To są też efekty 'orędzia' Jarosława, który dolewa oliwy do ognia.
~Jan
2020-10-29 11:48:58
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: -9
Doszlo do napasci- starcie jest wowczas gdy obie strony maja bron. To byla normalna napasc i tych bandytow trzeba postawic przed sadem i beda postawieni przed sadem.
~kwiii
2020-10-29 09:53:42
z adresu IP: (77.112.xxx.xxx)
Ocena: -16
Kwiczą narodowe świnie odrywane od koryt kwiiii kwiiii, wkrótce część z nich pójdzie do pudła za swoją działalność
~loper
2020-10-29 09:50:42
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 6
Jakoś nie widać wśród tłumów w całym kraju ani jednego z OTUA a ni obrońców Konstytucji - chyba zeszli do podziemia
~Michał
2020-10-29 09:41:15
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -11
Nie bardzo wiem skąd zdziwienie o starciach, skoro jest to podobno wojna? Może najpierw trzeba się zastanowić do czego się nawołuje?
~Gość
2020-10-29 09:28:03
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 22
Bezpieka jak nic, to jej metody, na Mokotowie się wydało i od razu parasol ochronny.
~D J
2020-10-29 09:15:59
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: -3
"Doszło do starć", czy "doszło do napaści"?
~slaczny1949
2020-10-29 09:01:43
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 16
PiSowska cenzura jednak działa.
~xx2
2020-10-29 08:43:11
z adresu IP: (80.253.xxx.xxx)
Ocena: 20
Od Prezesa z Zoliboza przyszlo pisemko, zeby nie informowac o protestach w radiu?
~Normals
2020-10-29 08:14:15
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -7
Mowa nienawiści na ulicach brak zgody na marsze świece dymne pirotechnika bojówki antify ... Gdzie jest prezydent miasta i jego spec od walki z mową nienawiści ?
~OTUA
2020-10-29 07:59:14
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: -22
Art. 38. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. Art. 39. Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody.
~Franek
2020-10-29 07:32:10
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -18
Takie pytanie do dziennikarzy - skąd wiadomo że byli to narodowcy a nie zwykli chuligani szukający zadymy?
~ret
2020-10-29 07:19:01
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -7
Skóra cierpnie : co to za społeczeństwo, jeśli kilkunastoletnie - w końcu -dzieci, to znaczy LICEALIŚCI -domagają się prawa do aborcji ?(zamiast się cieszyć, że ich kilkanaście lat temu nie wyabortowano)?!
~Albercik
2020-10-29 07:07:45
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -10
Antifa uzbrojona w pałki teleskopowe i gazy ze wsparciem z Niemiec i zza pleców Polek prowokowała ... Kto sieje wiatr burze zbiera tak wygląda wojna drogie panie :(
~Piotr
2020-10-29 07:06:16
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: -9
Kto zyska na anarchii w Polsce? Lewica miała już swoje "5 minut", a dokładniej nawet kilkadziesiąt lat i co lepiej było? Platforma też rządziła dość długo i afera goniła aferę. Do wymiany władzy najlepsze są wybory, ale wtedy trzeba przedstawić jakiś program a nie tylko wrzeszczeć ***** ***. Wirus miał zarażać tylko na cmentarzach i odwołano wszelkie procesje. Aż boję się myśleć o konsekwencjach obecnych manifestacji.
~Dzielnicowy Max
2020-10-29 06:08:07
z adresu IP: (77.115.xxx.xxx)
Ocena: 2
Dziel i rządź
~tutejszy
2020-10-29 00:50:40
z adresu IP: (194.5.xxx.xxx)
Ocena: 30
a radiostacje w gliwicach napadli "polscy bandyci" w mundurach tak podwale kontynuuje historyczne tradycje
~banaś
2020-10-28 23:49:46
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: -23
narodowcy, zagorzali ,,prawdziwi’’ katolicy, nacjonaliści , konfederaci wyszli dzisiaj na miasto bić kobiety. Brawo, brawo! To jest dopiero chrześcijańska postawa!!! I męska!
~Janek
2020-10-28 23:47:33
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: -17
Zwyrodnialcy, spotka ich kara.
~kik
2020-10-28 22:49:10
z adresu IP: (46.76.xxx.xxx)
Ocena: -13
Gdzie była policja?
~Kos
2020-10-28 22:29:19
z adresu IP: (89.73.xxx.xxx)
Ocena: -13
A cóż to za kategoria "narodowcy"? Poprawnie powinno być nacjonaliści lub neofaszyści.
~Konserwatystka
2020-10-28 22:14:43
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: -13
Ja nigdy nie poprę aborcji ( u siebie ). Ten strajk jednak - bardzo popieram!!!!! I dodam, że w nim już chodzi O WSZYSTKO. W O L N O Ś Ć.
~młoda
2020-10-28 21:33:48
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 15
Brawo Narodowcy z Wrocławia. Gonić to tałatajstwo lewackie! Niszczeniu demokracji mówimy NIE!
~kulawy
2020-10-28 19:42:35
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 12
Aby dojść tam gdzie trzeba przekuśtykałem dzisiaj przez całe miasto. Tam i z powrotem 2 godziny w jedną stronę. Tramwaje linii którą miałem jechać jeździły po 3, 4 składy tyle, że w odwrotną stronę niż ja potrzebowałem. Dziesiejsze zadymiarki obwieszone plakatami i plecakami nie mają nić wspólnego z etosem Matki Polki.
~awers
2020-10-28 18:47:37
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 13
bez mózgowe macice w akcji
~tutejszy
2020-10-28 18:27:56
z adresu IP: (194.5.xxx.xxx)
Ocena: 18
większość urzędowych aborcji dokonuje się wobec dzieci PODEJRZEWANYCH o zespół downa czy np.turnera patrz. dane nfz- i nie są to wady letalne, powinien być opracowany katalog faktycznych wad letalnych których pewne stwierdzenie uprawnia do aborcji; czemu lewica i zwolennicy nienawiści tego nie zrobią? bo chodzi im tylko i wyłącznie o zabijanie innego człowieka/dziecko w łonie kobiecym nie jest jej organem jak paznokcie itp ale odrębnym genetycznie i godnościowo bytem i to jest fakt naukowy a nie uznanie tej lub innej religii czego nie może pojąc postepowy ciemnogród/ na widzimisie kaprys dla wygody kariery czy mody
~Koniec
2020-10-28 17:57:24
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: -12
pisowskiej neokomuny!! :D
~////
2020-10-28 17:39:08
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 13
Wrocław zmierza błyskawicznie ku zarządzaniu komisarycznemu. Zakorkowany Wrocław, to mniejsze wpływy do kasy miasta = smutny komisarz z Warszawy.
~OTUA
2020-10-28 17:35:40
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 9
OTUA chyba spi :)
~Gosc
2020-10-28 17:21:47
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 0
Najpierw mlodziez glosowala na Konfederacje i tym samym na Godek, a teraz idą i drą jape na Pis. Co za kraj.
~W obronie Konstytucji
2020-10-28 17:09:55
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -7
A gdzie są ci co jeszcze niedawno bronili konstytucji? Koszulki się wam sprały?
~Bezpartyjny obiektywny
2020-10-28 16:08:48
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: 5
Jest obawa,że budzenie się z ręką w "nocniku"nie będzie przyjemne.
~Wrocławianin
2020-10-28 14:59:35
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: -12
Szanuję prawo i Konstytucję. Nie jestem zwolennikiem PIS, ale z jakiej paki muszę stać godzinami w korkach. Czy ktoś za to odpowie? Jeśli już ci ludzie chcą roznosić wirusa, to niech przekazują go sobie na stadionie miejskim, a nie na ulicach.
~carlos
2020-10-28 14:16:45
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 14
W pełni zgadzam się z wyrokiem TK. A protestować każdy może, tylko grzecznie!
~fachowiec
2020-10-28 13:20:02
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -15
Trzeba walczyć o swoje podstawowe prawa, brawo Drogie Panie. A za tymi kobietami stoją ich mężowie, partnerzy, koledzy z pracy, bracia, synowie i ojcowie. Wyszydzani lekarze, sędziowie, nauczyciele, mundurowi. Pozbawieni pracy restauratorzy, rolnicy, trenerzy. A za Kaczuchem tylko kot i uwiąd starczy :)
~Uwaga
2020-10-28 13:03:48
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: -11
Radio Wrocław usuwa komentarze nieprzychylne partii i blokuje numery IP. W TVP Wrocław nie było ani wzmianki o protestach, a było nas 70 tysięcy w samym Wrocławiu. To najgorsze SBckie praktyki cenzury. Karzeł i kler napuszczają właśnie kibolstwo na obywateli, jeżeli poleje się krew to będą ją mieli na rękach. Dzisiaj będzie nas jeszcze więcej, a protest będzie pokojowy!
~Komentarz został usunięty
2020-10-28 12:36:15
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: -6
Komentarz został usunięty
~MrBean
2020-10-28 11:14:24
z adresu IP: (89.71.xxx.xxx)
Ocena: 57
$utryk, gdzie jesteś??? Trzeba rozgonić to towarzystwo, przecież jesteś dobry w tym!!!
~Nie ma policji?
2020-10-28 11:08:16
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 8
Państwo teoretyczne - stan pandemii, a tutaj spacerki grupowe po drogach publicznych, blokujące ruch w centrum miasta i utrudniające normalnym (tj. pracującym) ludziom życie. Nie będę się dziwić, jeśli za kilka dni będzie ogłoszona godzina policyjna i będą stały rosomaki z kołchoźnikami przy skrzyżowaniach. Neomarksistowskie tęczowo-zielono macice raźno wchodzą do wora nastawionego przez żoliborskiego naczelnika. Akcja podobna do tego, jak Hitler poradził sobie z Rommem. Po co biegać i łapać - lemparcice oraz ich macice same tam wejdą. :-)
~bela
2020-10-28 11:02:15
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 53
To skandal, żeby protestowali licealiści. Szkoda .że nie przedszkolaki.Ale ktoś za to ponosi odpowiedzialność!
~tutejszy
2020-10-28 10:46:47
z adresu IP: (194.5.xxx.xxx)
Ocena: -20
koalicja POPIS i Lewicy przegłosowała sprowadzanie bez nostryfikacji kwalifikacji "medyków" i danie im prawa do bezkarnego popełniania"błędów" przymusowe szczepienia i "procedury medyczne" wprowadzanie ograniczeń i kar na rozporządzenie razem wprowadzając totalitaryzm + i to dotknie wszystkich
~Wyprane mają mózgi...
2020-10-28 10:15:10
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: -23
Ludzie o inteligencji krawęźnika,których jak się zapytasz przeciw czemu protestujesz?To nie potrafią w żaden sposób tego wytłumaczyć na pytanie odpowiedź:"dali mi transparent to idę kasa się zgadza" na dodatek właśnie opłaceni przez Sorosa i jego POmagierów próbują narzucić innym tezę,że zabójstwo dziecka to coś co powino być na porządku dziennym.Blokujcie się my sobie z wami poradzimy a wyrok i tak nie zostanie zmieniony!