Pat w sprawie łuny nad Siechnicami

Malwina Gadawa, WK | Utworzono: 2020-11-27 06:36 | Zmodyfikowano: 2020-11-27 06:37
A|A|A

Część mieszkańców narzeka, że nie rozróżnia nocy od dnia, ale urzędnicy rozkładają ręce i tłumaczą, że nie da się nic zrobić w obecnym stanie prawnym. Burmistrz Siechnic Milan Ušák przypomina, że nałożono na firmę obowiązek przeprowadzenia przeglądu ekologicznego. Wszystko po to, aby sprawdzić jak szklarnie działają na środowisko. Przedsiębiorstwo odwołało się, więc sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego:

W tej sprawie interpelację składała także posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Tracz:

Wiadomo jednak, że sytuacja po interwencjach poprawiła się. Szklarnie nie są doświetlane w porze nocnej, a firma zamontowała także specjalne kurtyny na boczne ściany.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Luna Brystygier
2020-11-29 06:02:16
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 20
Kiedyś truli ciepłownią czy czymś takim- to był skandal nawet na standardy PRLu - gazety ogólnopolskie pisały o siechnickim syfie. A TERAZ TO! Ci ludzie mają zatrute mózgi- nie rozróżniają dobra od zła - może trzeba im pomóc?
~Dario
2020-11-29 00:29:12
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 10
I kurde kury jakby bardziej pracowite niesą jaja dwa razy na dobę
~Elvis Costello
2020-11-28 12:32:49
z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Ocena: 29
Czy Małgorzata Tracz z zielonych cos w końcu zrobi odkąd została posłem? Narazie to robi dużo szumu i nic jeszcze nie zrobiła. Teraz ma wielkie pole do popisu to jest problem z zaśmiecaniem sztucznym światłem ekosystemu. Co zrobi Małgorzata Tracz?Wyborcy czekają na efekty! Polegnie na jednym pisemku czy ona tylko niszczy planetę produkując energożerne posty na fb i nic więcej nie potrafi? Małgorzato Tracz czekamy na wymierne efekty Pani pracy.
~Ziec
2020-11-28 09:48:15
z adresu IP: (81.15.xxx.xxx)
Ocena: -5
Sztucznie pompowany temat i to nie przez mieszkańców Siechnic. Nie wiem tylko czy z braku ciekawszych zagadnień czy dla tego, ze coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę z Wrocławia do Siechnic.
~Bartek
2020-11-28 08:01:24
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Nie ma pracy, ludzie narzekają. Wybudowali szklarnie, dali pracę wielu osobą - jeszcze gorzej. Mieszkam w centrum miasta, szklarni nie ma w okolicy i też mam w nocy jasno za oknem. Mam powiedzieć niech zgaszą latarnie? Tak teraz świat wygląda. Polak narzekanie ma we krwii.
~Mieszkaniec
2020-11-28 07:34:08
z adresu IP: (83.23.xxx.xxx)
Ocena: 1
Niektórzy to powinni mieszkać na pustyni a nie w cywilizowanym miejscu u nas dzięki tej łunie chociaż jest na ulicach jasno bo gmina nie raczy zamontować nam oświetlenia ulicznego.
~Wiktor
2020-11-28 00:37:17
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: -6
Czy rośliny pomidorów, które nie mogą odpocząć w nocy, są zdrowe? Czy dają zdrowe owoce? To niezgodne z naturą.
~Magda
2020-11-28 00:15:26
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 6
Pokupowali ziemię za grosze i pobudowali posesje a teraz luna im przyszkadza i tacy zmartwieni o ekosystem. Tak jak Ci co pokupowali tanie grunty w smolcu albo nieruchomości blisko lotniska mają teraz problemy bo samoloty latają i hałasują!
~Piccolo
2020-11-27 23:40:36
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 1
Przynajmniej się człowiek nie zgubi ....
~Zielony
2020-11-27 22:24:46
z adresu IP: (31.1.xxx.xxx)
Ocena: 26
Pani Poseł Tracz lubi występować do urzędów. Występuje, publikuje na fejsie i wykazuje zadowolenie w mediach społecznościowych, że DZIAŁA. A z fejsa nawet nie wynika co ludzie wiedzą od dawna, że np. w sprawie robót na Olszewskiego przy torowisku tramwajowym Miejski Konserwator Wydał decyzję nakazującą nie tylko wstrzymanie robót, ale też inną. Czy Pani Tracz to wie? Jak ludzie mają się czegoś dowiedzieć, skoro Pani Poseł wydaje się, że jak napisze liścik do jakiegoś urzędu to urząd musi ją o wszystkim informować? Posłanka powinna biegle poruszać się w przepisach i być na czasie...
~Jaro
2020-11-27 22:06:49
z adresu IP: (80.49.xxx.xxx)
Ocena: 10
Powinniśmy być z tego dumni. Chiny mają swój wieki mur widoczny z kosmosu. A my łunę; też widoczną z kosmosu.
~Mieszkaniec
2020-11-27 22:03:39
z adresu IP: (31.1.xxx.xxx)
Ocena: 8
Pani Małgorzato Tracz - proszę się zagłębić w przepisy i podejmować wyzwania, a nie występować do urzędów, otrzymywać odpowiedzi i dalej lansować się w mediach. Poseł to nie pismak. Obywatel od Posła wymaga czegoś więcej niż lansu aby osłuchało się nazwisko. Obywatel wymaga od posła takiej znajomości przepisów aby wymusić na inspekcji ochrony środowiska skuteczne działanie. Czy Starosta zlecił ekspertyzę wpływu sztucznego światła nocą na środowisko? Co oceniło SKO? Bo prócz tego, że uchyliło decyzję nic nie wiadomo. Jakie dowody zebrano w postępowaniu? Czy Pani to ogarnia? Czy zna Pani zasady i tryb postępowania administracyjnego? To, że Pani chce, bo jest grupa ludzi którym się można przypodobać to za mało. Co Pani robi w Sejmie???
~JC13
2020-11-27 20:56:46
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 4
JESZCZE TO ZNISZCIE NAJGORZEJ JAK BYDŁO DOSTAŁO SIĘ DO WŁADZY MIESZKAŃCY NIECH ZASŁONIĄ OKNA ZASŁONAMI ALE ZASŁONY TRZEBA PRAĆ A TO JEST ROSZCZENIOWA CHOŁOTA JAK TA KTÓRA SPROWADZIŁA SIĘ Z MIASTA.
~Ehh
2020-11-27 19:05:33
z adresu IP: (83.2.xxx.xxx)
Ocena: -4
Wam przeszkadza z 30 km? Mam do szklarnu jakieś 500 m z domu wiec więc nie narzekać ją tak mam codziennie
~Adam
2020-11-27 19:00:58
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -3
Przejazd przez Siechnice nocą jest upiorny przez kombinat Citronexu. Jeszcze parę lat temu nie świecili wiec było spokojnie a teraz myślę że cena nieruchomości w pobliżu mocno poleciała w dół bo kto chce mieć świecącego tak sąsiada.
~Pavlosky44
2020-11-27 18:33:58
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 2
Jak droga do Mordoru
~driver
2020-11-27 16:48:53
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 3
jak poprawiła się w nocy jak świecą w siechnicy . mijam ich codziennie o 4-tej w nocy i na 30 km od nich juz widzę lune.
~Yzk
2020-11-27 15:12:30
z adresu IP: (81.161.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ale oni świeca 24h? Może czas na ciszę nocna+ czyli cicho i ciemno w godzinach 22-6
~Babcia
2020-11-27 13:49:00
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: 8
Uważam że to jest bezsensowny zarzut. Mieszkam i chwale sobie tę jasność szczególnie teraz zimową pora.
~Kam
2020-11-27 13:10:00
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: -6
Ta łuna zakłóca nawet sygnał dla radioteleskopów w Arechibo.
~Balu
2020-11-27 13:06:00
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -1
Simba też ja widzi????
~Dori
2020-11-27 10:50:28
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 0
Przecież wystarczy zakryć te okna lustrami... więcej światła by zostało w szklarniach, zysk dla firmy i ciemność nocną dla sąsiadów...
~rudawy
2020-11-27 10:22:33
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 52
To nie tylko problem dla ludzi, ale duża ingerencja w życie lokalnych ekosystemów: - niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka: zaburzenia snu, zwiększone ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory, zaburzenia pracy szyszynki (produkcja melatoniny). - nieosłonięte źródła światła zaburzają orientację przestrzenną i cykl dobowy wielu owadów nocnych, przyczyniając się do ich wymierania, co wpływa na lokalne ekosystemy, - światło sztuczne zaburza cykle życiowe, a w szczególności cykle rozrodcze płazów nocnych (żaby, salamandry) oraz czyni je podatnymi na ataki drapieżców, - zakłócenia równowagi łowca-ofiara w wielu układach i środowiskach, - oświetlenie wybrzeża zaburza cykl życiowy żółwi morskich, - sztuczne źródła światła zakłócają trasy migracyjne ryb (łososi) oraz nocnych ptaków wędrownych, - kolizje ptaków nocnych z oświetlonymi oknami, - rośliny fotosyntezujące traktują światła miejskie jako przedłużenie dnia, - następuje eutrofizacja warstw powierzchniowych zbiorników wodnych.
~Pyziu
2020-11-27 10:02:28
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: -1
Mieszkam blisko tej szklarni i co noc jest żółte niebo, ale nikomu, kogo znam to nie przeszkadza.
~xx2
2020-11-27 09:46:43
z adresu IP: (80.253.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jak widac, powstajacym masowo w okolicy mieszkancom domow jednorodzinnych to nie przeszkadza? Bo ziemia tania? A potem lataja do sadow, bo samoloty, bo za jasno, bo droga...
~kris
2020-11-27 09:23:01
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 4
ta łuna tylko słoikom przeszkadza.oczywiście nie wszystkim ale to oni robią taki hałas.Wielkie państwo ze słomą w butach.
~Jarek
2020-11-27 08:43:49
z adresu IP: (83.15.xxx.xxx)
Ocena: 8
W tym kraju z bogaczami jeszcze nikt nie wygrał. A CITRONEX niewątpliwie ma dużo kasy. Ta firma ma nawet plantacje w Afryce, a właściciel do pracy lata helikopterem. No i nie zapominajmy, że Siechnice mają wodę od CITRONEXU bo miasto niema własnego ujęcia wody.
~Iryd
2020-11-27 08:41:13
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 8
Co na to wszystko ekolodzy, Zieloni i inni obrońcy środowiska?
~nikt
2020-11-27 08:21:09
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 8
Łunę widać nawet z Ostroszowic po Bielawą, pod samymi górami sowimi