Sztuczne płuca sprawdzą czym oddychają mieszkańcy Wałbrzycha

Bartosz Szarafin, DK | Utworzono: 2020-11-29 11:20 | Zmodyfikowano: 2020-11-29 11:30
Sztuczne płuca sprawdzą czym oddychają mieszkańcy Wałbrzycha - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

Dzięki trwającemu 2 tygodnie eksperymentowi będzie można zobaczyć realny poziom zanieczyszczenia powietrza, którym oddychają wałbrzyszanie. Cel akcji wyjaśnia Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

- Dzięki instalacji zobaczymy co wdychamy - dodaje Krzysztof Smolnicki:

Płuca wyposażone są w miernik pokazujący na bieżąco jakość powietrza, którą można też obserwować w internecie. Dodatkowo Dolnośląski Alarm Smogowy po raz pierwszy w regionie uruchomi mobilny pomiar smogu - przy użyciu ekologicznego auta wyposażonego w profesjonalny pyłomierz. Akcja pozwoli zeskanować rejony miasta szczególnie narażone na smog - w wyniku czego powstanie mapa zanieczyszczenia powietrza.

Na mocy obowiązujących na Dolnym Śląsku uchwał antysmogowych do 1 lipca 2024 roku, z regionu powinny zniknąć wszystkie nieekologiczne piece. Władze Wałbrzycha mają świadomość, że mimo dotowania wymiany kopciuchów już od 2014 roku - przed nami wciąż dużo pracy - mówi Wiesław Sójka z wałbrzyskiego magistratu:

Od 2014r w Wałbrzychu przyznano mieszkańcom łącznie blisko 5mln zł na wymianę starych źródeł ciepła na ekologiczne. Z tych środków udało się wymienić ponad 1,5 tys pieców i kotłów. Problemem są wciąż domy jednorodzinne. Równocześnie miasto wymienia też źródła ciepła w swoich budynkach. To nie tylko ekologiczne ciepłownie, ale i odnawialne źródła energii. M.in w Palmiarni w której energię dostarczają pompy ciepła.

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.