Ewakuacja mieszkańców Lubania. Winna bomba

Piotr Słowiński, MH | Utworzono: 2020-12-15 07:33 | Zmodyfikowano: 2020-12-15 07:34
A|A|A

fot. Patrol Saperski Bolesławiec

Bomba z czasów II Wojny Światowej, która została znaleziona na terenie budowy hali, nie będzie wysadzona, ale może w czasie prac wybuchnąć dlatego żołnierze z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, wybudowali specjalny sarkofag, by ograniczyć skutki ewentualnego wybuchu:

To pionierskie przedsięwzięcie dodaje pułkownik Tomasz Mularczyk z oddziału zagrożeń niemilitarnych dowództwa generalnego:

Zostało zużyte do tego ponad 600 ton piasku i 200 podkładów kolejowych. Osłona ziemna składa się z komory z bombą oraz chodnika dochodzącego, który znajduje się pod ziemią. To nim wszedł do środka saper by założył ładunek, który ma wypalić znajdujący się w bombie ładunek. Prościej by było ją zapakować na samochód i wywieźć na poligon i tak zdetonować, ale w tym wypadku nie było to możliwe. Radosław Mazur, dowódca patrolu saperskiego:

Prace przy neutralizacji ładunku mogą potrwać do godziny 16.00, a jeśli dojdzie do komplikacji, nawet dłużej. Po ich zakończeniu do wykopu zostanie wysłany robot, który będzie sprawdzał czy wszystko się udało. Dopiero po nim wejdą na teren akcji saperzy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama