Jaworzyna Śląska: Chcą walczyć z dzikimi wysypiskami

Bartosz Szarafin, KM | Utworzono: 2020-12-21 16:57 | Zmodyfikowano: 2020-12-21 17:21
A|A|A

Fot. UM w Jaworzynie Śląskiej

Jaworzyna Śląska chce walczyć z dzikimi wysypiskami. Śmieci - w tym gruz - na drogach polnych, przydrożnych rowach i w lasach to co raz częstsze zjawisko. W ustaleniu i ukaraniu sprawców, mają pomóc fotopułapki.

To nie tylko kara, ale i profilaktyka - mówi Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej:

Na początek zakupiono jedno urządzenie. Kosztowało około 1,5 tys zł. Władze gminy chcą przetestować rozwiązanie, by docelowo wybrać konkretny model. Fotopułapek będzie przybywać, a ich lokalizacje będą się zmieniały.

- Za wygodę wandali, płaci często cała gmina. Pierwsze urządzenie zostanie zamontowane już niedługo - mówi burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz:

Nowoczesne fotopułapki, nie wymagają instalacji elektrycznej. Są zasilane wbudowanym akumulatorem. Spełniają też często wymogi przepisów o ochronie danych osobowych - wysyłając zdjęcia od razu na serwer, na którym dane są zaszyfrowane. Kamera co jakiś czas będzie montowana w innych miejscach. To ważny element w zwalczaniu problemu dzikich wysypisk w gminie – podkreślają urzędnicy. Fotopułapka, zarówno zrobi zdjęcie osobie, która pojawi się w jej zasięgu, ale też utrwali np. numery rejestracyjne pojazdu, którym przyjedzie potencjalny sprawca.

Magistrat w Jaworzynie Śląskiej przypomina, że na terenie gminy funkcjonuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Można do niego oddać m.in. zużyty sprzęt elektroniczny, odpady budowlane, meble, zużyte opony, chemikalia, odpady zielone, papier, metal, szkło. Punkt znajduje się przy ul. Świdnickiej, na terenie Zakładu Usług Komunalnych. W związku z pandemią koronawirusa odpady przyjmowane są w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod numerem telefonu 74 637 98 37.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama