Jelenia Góra: Schronisko dla bezdomnych z instalacją fotowoltaiczną

Gabriela Stefanowicz, GN | Utworzono: 2021-02-04 10:01 | Zmodyfikowano: 2021-02-04 10:02
A|A|A

fot. Gabriela Stefanowicz

Już niedługo rachunki za ogrzewanie strefy buforowej w schronisku dla bezdomnych mężczyzn w Jeleniej Górze spadną o połowę. A to wszystko dzięki nowo powstałej instalacji fotowoltaicznej, o której opowiada jej wykonawca Tomasz Turczyn:

Na terenie schroniska powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kilowatów.

- Długo nie mogliśmy się na nią zdecydować - mówi Bogusław Gałka, prezes jeleniogórskiego koła towarzystwa pomocy im. św. Brata Alberta:

Obecnie w strefie buforowej na kwarantannie przebywa 10 osób. Kontenery połączone są ze sobą. W pokojach znajdują się łóżka piętrowe i podstawowe meble. Jest wspólna łazienka z prysznicami:

Już planowane jest zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej, aby mogła zabezpieczyć energetycznie także budynek schroniska. Tomasz Turczyn, podkreśla, że przy planowaniu takich działań trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Po odbyciu kwarantanny bezdomni przebywają w schronisku. Aby zachować reżim sanitarny nie mogą opuszczać placówki. Sytuacja ta trwa od 9 miesięcy. Obecnie w ośrodkach należących do schroniska św. Brata Alberta w Jeleniej Górze przebywa 130 osób. A wolnych miejsc w strefie buforowej jest zaledwie kilka.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama