Jelenia Góra pamięta o bohaterach II wojny światowej

Jakub Thauer, BM | Utworzono: 2024-05-08 15:19 | Zmodyfikowano: 2024-05-08 15:20
Jelenia Góra pamięta o bohaterach II wojny światowej - Fot: Jakub Thauer
Fot: Jakub Thauer

Narodowy Dzień Zwycięstwa świętowali przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich, a także władz miasta i regionu oraz uczniowie jeleniogórskich szkół. - II Wojna Światowa była największym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości. - Ważna jest pamięć o ofiarach wojny, ale także o tym, że o wolność trzeba dbać - mówi Prezydent Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak.

„Jeszcze jak żył pułkownik Edward Jakubowski, on zawsze kończył swoje wystąpienie – nigdy, nigdy, więcej wojny. Teraz okazuje się, że niestety staje się aktualnym zawołaniem, żeby ta wojna nie dotarła tutaj do nas. Musimy robić wszystko, żeby tak było, a przede wszystkim dbać o naszą współpracę w strukturach Unii Europejskiej i NATO.”

Jak podkreślali uczniowie z jeleniogórskich szkół - ludzie, którzy zginęli podczas wojny, oddali życie w obronie podstawowych praw ludzkich.

„To jest dzień, w którym wspólna walka Polaków dała nam wolność - tak upragnioną. W dzisiejszych czasach mamy takie szczęście, że żyjemy w wolnym kraju, możemy się tym cieszyć, pamiętać o naszych przodkach, którzy tą wolność dla nas wywalczyli.”

„Dziś ich wspominamy. Dziś ich nie ma znani. Wspominamy ich piękne dni pracy i wielkiego patriotyzmu. Wiele lat byli z nami - tutaj pod pomnikiem, razem świętowaliśmy ten wielki dzień.”

- dodaje Prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „Radar”, Marek Gołębiowski. Szacuje się, że podczas II wojny światowej zginęło ponad 6 milionów obywateli Polski.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.