Straż graniczna zatrzymała Ukraińca poszukiwanego listem gończym

PAP, GN | Utworzono: 2021-04-19 12:40
A|A|A

fot. Straż Graniczna

Rzecznik prasowy komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Joanna Konieczniak poinformowała, że w piątek podczas kontroli podróżnych przylatujących ze Lwowa zatrzymano 55-letniego obywatela Ukrainy.

"W trakcie kontroli jego dokumentów funkcjonariusze ujawnili, że mężczyzna od 15 lat poszukiwany był na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez władze Republiki Czeskiej. Powodem poszukiwania było zatrzymanie w celu przekazania lub ekstradycji" - powiedziała Konieczniak.

Dodała, że Ukrainiec za popełnienie wielu oszustw poszukiwany był przez stronę czeską od 2006 r. Mężczyzna tego samego dnia przekazany został wrocławskiej policji.

Rzecznik wyjaśniła, że Europejski Nakaz Aresztowania stosuje się od 2004 r. Zastępuje on długie procedury ekstradycji, które dawniej były stosowane przez państwa członkowskie. ENA wydaje się w następstwie przeprowadzenia transgranicznego uproszczonego postępowania sądowego. Nakaz taki, wydany przez organy sądowe jednego z państw członkowskich jest ważny na całym terytorium Unii Europejskiej.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama