Za nami burzliwa noc w powiecie kłodzkim [ZDJĘCIA, WIDEO]

Leszek Mordardski, km, GN, WK | Utworzono: 2021-05-12 21:23 | Zmodyfikowano: 2021-05-12 21:24
A|A|A

Fot. UM Duszniki, Gosia Majcher, Piotr Wiszyńsk, Słuchacz, Użyczone

12:10

Wczorajsze burze i nawałnice to prawdopodobnie niestety nie koniec pogodowego zamieszania. IMGW ostrzega, że już dziś od godziny 13 mogą przejść kolejne burze, najpierw przez południe regionu (Kłodzko, Jelenia Góra, Wałbrzych, Dzierżoniów), a potem w kierunku północy (Bolesławiec, Głogów, Legnica, Wrocław). Instytut przewiduje, że będą to burze lokalnie z gradem, wiatr o sile 70 km/h.

11:20

W wielu miejscach potoki i rzeka Bystrzyca Dusznicka wystąpiły z brzegów. Zniszczone zostały drogi i doszło do podtopień gospodarstw domowych. Prognozowane są kolejne intensywne opady, dlatego starosta kłodzki utrzymuje alarm przeciwpowodziowy. Trwa też zabezpieczanie terenów narażonych na zalania, mówi burmistrz Dusznik, Piotr Lewandowski:

Jak przekazał Jan Kalfas ze sztabu kryzysowego powiatu kłodzkiego, do tej pory odnotowano 54 zgłoszenia dotyczące szkód spowodowanych nawałnicą. Służby wciąż pomagają mieszkańcom w wypompowywaniu wody z piwnic. Rozpoczęło się też liczenie strat, które potrwa około tygodnia.


9:30

Jak przestrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Ślęza może dziś przekroczyć stan alarmowy. To oczywiście efekt spływu wód opadowych. Chodzi o obszar zlewni całej rzeki.

6:15

W powiecie kłodzkim ulewny deszcz padał w gminach Szczytna i Duszniki-Zdrój. W Szczytnej od uderzenia pioruna zapalił się dach budynku jednorodzinnego. Starosta kłodzki wieczorem ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu w związku z gwałtownym wzrostem poziomu wód w rzekach i potokach do stanu alarmowego.

W powiecie ząbkowickim najmocniej ucierpiały Ciepłowody i Starczów. Jak informuje straż pożarna w obu miejscowościach po opadach wystąpiły płynące przez te miejscowości potoki, zalewając kilkadziesiąt budynków.

Straż Pożarna w regionie dotąd odnotowała 155 zdarzeń związanych z opadami deszczu - przede wszystkim z wypompowywaniem wody z zalanych pomieszczeń oraz udrażnianiem, ale też zabezpieczaniem rzek przed wystąpieniem z brzegów.

Dopiero przed 3 nad ranem - po niemal 4 godzinach zakończyły się utrudnienia po wypadku na drodze 33 przy wyjeździe z Kłodzka w stronę Żelazna i Bystrzycy. W zderzeniu dwóch aut osobowych rannych zostało 7 osób.

Warunki do jazdy po nocnych opadach w regionie w wielu miejscach są wciąż trudne. Drogi - pełne kałuż i szlamu, nadal mogą być usłane połamanymi gałęziami lub konarami.

21:30

Starosta Kłodzki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu w związku z gwałtownymi opadami i wzrostem poziomu wód w rzekach i potokach do stanu alarmowego.

Stany wody można śledzić: TUTAJ

Do nietypowego zdarzenia doszło na drodze krajowej numer 8. W związku z silnymi opadami deszczu na drogę spłynęło błoto i drobne kamienie.

W Szczytnej w dom uderzył piorun. W efekcie doszło do pożaru, który gasiło 7 zastępów straży pożarnej. Ogień został ugaszony. 


Godz. 20:35 ul.Bystrzycka Polanica ZdrójSzczytna, ulica Sienkiewicz:
Ostrzeżenie przed silnymi opadami wydało IMGW: 

Na Dolnym Śląsku prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie 90km/h. Miejscami grad.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od dziś od 13:00 do 23:30.

Powiaty: bolesławiecki, dzierżoniowski, głogowski, górowski, jaworski, Jelenia Góra, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, Legnica, legnicki, lubański, lubiński, lwówecki, milicki, oleśnicki, oławski, polkowicki, strzeliński, średzki, świdnicki, trzebnicki, Wałbrzych, wałbrzyski, wołowski, Wrocław, wrocławski, ząbkowicki, zgorzelecki, złotoryjski.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama