Twierdza Srebrna Góra: "Ta inwestycja to przeskok międzygalaktyczny"

Bartosz Szarafin, MC | Utworzono: 2021-09-14 10:33 | Zmodyfikowano: 2021-09-14 10:37
Twierdza Srebrna Góra: "Ta inwestycja to przeskok międzygalaktyczny" - fot. archiwum radiowroclaw.pl
fot. archiwum radiowroclaw.pl

Na ten cel - fortyfikacji przyznano 10,5mln zwrotu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Łącznie w najbliższych latach w Twierdzy zostanie zainwestowane 40mln zł. Mimo utrudnień udało się rozstrzygnąć przetarg i wybrać wykonawcę, a kilka dni temu podpisano umowę. Z uwagi na sytuację na rynku budowlanym niezbędne okazało się dołożenie do inwestycji 4mln zł. Pierwsze prace ruszą na przełomie września i października. Co to oznacza dla turystów? - wyjaśnia Emilia Pawnuk - Prezes Twierdzy.

Na twierdzy zostanie odbudowana dawna restauracja, a także mosty. To pozwoli dotrzeć do przestrzeni w fortyfikacji, które do tej pory były niedostępne nie tylko dla zwiedzających, ale nawet dla pracowników.
Zagospodarowane zostaną też inne pomieszczenia, w których pojawi się ekspozycja prezentująca jak budowano obiekt i jak wyglądał ówczesny park maszynowy. -Powróci obiekt znany jedynie z pocztówek, mówi Emilia Pawnuk - prezes twierdzy:

Prace ruszają w ciągu najbliższych tygodni, a zakończą się w maju 2023r.Dla Twierdzy to prawdziwy krok milowy. Obecna inwestycja opiewa na kwotę zbliżoną do całkowitych nakładów poniesionych na remonty od 2002 roku. Ponadto konserwatorzy liczą, że przy okazji remontu uda się odkryć nieznane dotąd historyczne artefakty. Jedyne obawy to pogoda, która z uwagi na górskie położenie atrakcji - może pokrzyżować plany. W historii znane są bowiem przypadki, gdy zimą nie udało się dowieźć na szczyt materiałów. Jednak jak przekonują na fortyfikacji - wybrany w przetargu wykonawca, wykonywał na obiekcie już inne inwestycje i ma doświadczenie z charakterystyką takiej inwestycji.

Zakres prac obejmie:

  • zabezpieczenie zdegradowanych elewacji kieszeni szklano-stalową kubaturą – z konserwacją murów i zachowaniem stanu trwałej ruiny. Wykorzystanie uzyskanej przestrzeni na sale wielofunkcyjne do zajęć manualnych i edukacyjnych, imprez kulturalnych, wystaw i przestrzeni restauracji
  • adaptacja wnętrz dawnych izb mieszkalnych Twierdzy na miejsca noclegowe dla 58 osób z otworzeniem drewnianych stropów, stolarki okiennej, remontem murów i sklepień
  • adaptacja kazamat na sale wielofunkcyjne, kuchnie wraz z jadalnią, biuro, pomieszczenia techniczne oraz ekspozycje muzealną związaną z turystycznym zagospodarowaniem Donjonu na przełomie XIX i XX w.
  • wykonaniem izolacji przeciwwilgociowych nad pomieszczeniami, odtworzenie wałów obronnych i nasypów ziemnych na koronie i cześci dziedzińca Donjonu wraz z utwardzeniem i odwodnieniem nawierzchni.
Reklama