Technologie mobilności XXI wieku tematem przewodnim Polsko–Saksońskiego Forum Gospodarczego

Radio Wrocław,mk | Utworzono: 2021-10-14 18:36
A|A|A

fot. TT/Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu

Forum to cykliczne spotkania sektora biznesu, nauki, otoczenia biznesu i administracji regionalnej, podczas których poruszane są tematy istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego oraz dwustronnej współpracy dolnośląsko-saksońskiej.

Wydarzenie odbyło się w regionie już po raz XIV. Otworzyli je wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko oraz minister gospodarki, pracy i transportu Wolnego Państwa Saksonia Martin Dulig.

„Polsko – Saksońskie Forum Gospodarcze ma za zadanie wsparcie strategiczne działań gospodarczych, stworzenie transgranicznych inicjatyw i powiązań oraz nawiązanie współpracy pomiędzy dolnośląskimi i saksońskimi przedsiębiorcami. Dla mieszkańców regionu relacje z najbliższym sąsiadem są bardzo ważne, a tegoroczne forum wpisuje się czasowo w obchody trzydziestej rocznicy podpisania polsko – niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” – podkreślił wicemarszałek Macko w przesłanym  komunikacie.

Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów m.in. na temat roli wodoru w transporcie i transformacji energetycznej, kompetencji wytwórczych oraz technologicznych dla mobilności przyszłości, czy na temat współpracy transgranicznej na linii biznes-nauka w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji.

Po ich zakończeniu odbyły się prezentacje firm zainteresowanych współpracą transgraniczną. Dolny Śląsk reprezentowały: Scanway sp. z o.o., Neurosoft sp. z o.o., Thorium Space sp. z o.o., BZB UAS sp. z o.o., Innovation AG. Uczestnicy poznali także saksońskie spółki: IMA Materialforschung und Anwendungstechnik GmbH, Herone GmbH, Leipziger Messe GmbH.

Minister gospodarki, pracy i transportu Wolnego Państwa Saksonia Martin Dulig zwrócił uwagę, że Saksonia i Polska stoją przed podobnymi poważnymi wyzwaniami gospodarczymi. „Niewątpliwie należy do nich restrukturyzacja przemysłu w kierunku neutralności pod względem emisji CO2, która wymaga również nowych form mobilności, a ponadto zmiany strukturalne w wydobyciu węgla brunatnego związane z celami klimatycznymi UE, niezbędny wzrost poziomu cyfryzacji i innowacji, a także niedobór wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy” – wskazał.

Podczas Forum zorganizowane zostały także stoiska informacyjne instytucji otoczenia biznesu oraz jednostek naukowych z Dolnego Śląska i Saksonii.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama