Strzegom: Fort Gaj jest już gotowy. Otwarcie w majówkę

Bartosz Szarafin, el | Utworzono: 2022-02-19 20:17 | Zmodyfikowano: 2022-02-19 20:33
A|A|A

fot. strzegom.pl/I etap modernizacji Fortu Gaj

- Domykamy ostatnie formalności - mówi Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Na terenie fortu pojawiły się także toalety. A uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej zbudowali hoteliki dla ptaków i owadów. Oficjalne otwarcie jest planowane na majówkę. Rozpocznie się z przytupem, wspólnym grillowaniem. Czy w przyszłości będą organizowane i winobrania? 

                                                                              Fot. strzegom.pl/I etap modernizacji Fortu Gaj

"Fort Gaj" wbrew swojej przyjętej nazwie nie ma związków z historią pruskich umocnień obronnych. Jak podają historycy ze Świdnickiego Portalu Historycznego - określenie jest mylące. Jak wskazują władze Strzegomia - najprawdopodobniej wywodzi się od działalności harcerzy, którzy stacjonowali na Górze Szubienicznej. Tak miała się pojawić nazwa, która zwyczajowo się przyjęła. Tymczasem w przeszłości, oprócz szubienicy, na górze znajdowały się również młyny garbarskie z wiatrakiem holenderskim i dom mieszkalny dla młynarzy. Zdaniem świdnickich historyków - prawdopodobnym źródłem nazwy "Fort Gaj" może być błędne odczytanie informacji na starych mapach Strzegomia. Jedna z nich ukazuje zarys budynku opisany jako prochownia. Za sprawą skrótu myślowego, w przeszłości wydedukowano, że istnienie prochowni wiąże się również z koniecznością istnienia niedaleko młyna prochowego, a z braku innych źródeł historycznych - przesłanki przyjęto za pewnik. Tymczasem ruiny wiatraka holenderskiego oraz dawnych zabudowań na szczycie idealnie uwiarygadniały przypuszczenia o forcie obronnym.

Nazwa jest używana do dziś. Jak powiedział Radiu Wrocław burmistrz Strzegomia - nazwa nie będzie zmieniana, bo tak się zakorzeniła w świadomości strzegomian, że zmiana na niewiele by się zdała.

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama