Niemieckie napisy w polskim Wrocławiu

Piotr Czyszkowski, d | Utworzono: 2022-03-29 07:00 | Zmodyfikowano: 2022-03-29 07:00

Wrocław to wyjątkowe miasto pełne śladów historii będących wymownym dowodem obecności w tej części Śląska różnych kultur i narodowości. Chcemy zaprosić Was na niezwykły spacer po miejscach znanych i mniej znanych. Naszym przewodnikiem będzie Maciej Wlazłowrocławski przewodnik, prawnik, historyk, bloger i fotograf, który z pasją tropi ślady dawnego Breslau.

– Wrocław to miasto, które nosi blizny i rany, które wciąż się goją – mówi Maciej Wlazło. – Najbardziej zajmuje mnie poszukiwanie tych śladów z przeszłości, które są mniej widoczne, ukryte i zapomniane. Odkrywanie ich i wydobywanie na światło dzienne jest fascynujące.

Jako przewodnik, Maciej Wlazło wybiera często trasy nieoczywiste, prowadzące po nieznanych i tajemniczych zaułkach miasta. Efektami swoich wypraw dzieli się w mediach społecznościowych.

Prowadzi też wykłady i pogadanki poświęcone niemieckiej i polskiej historii Wrocławia.

– Należy pamiętać, że po roku 1945, na gruzach dumnego i bogatego niemieckiego Breslau rodzi się polski Wrocław – wyjaśnia Maciej Wlazło. – Miasto zrywa z dawnym dziedzictwem, nie przyznaje się do Breslau. Podejmowane są próby stworzenia nowego ducha miasta.

Dzisiaj po blisko 80 latach od zakończenia II wojny światowej, Wrocław jest pięknym polskim miastem, którego mieszkańcy są coraz bardziej świadomi bogatej historii miejsca, w którym żyją. Mimo wielu zmian nadal jest tu sporo pamiątek z przeszłości. Ile z Breslau pozostało we Wrocławiu? Zapraszamy na spacer.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.