Strefa Południa, piątek 19 - 21

Paweł Iwanina, BT | Utworzono: 2022-06-10 06:24

Choć dzisiejsza Europa za cel obrała sobie przywiązanie do tak zwanych wartości liberalnych - i zeitgeist dyktuje warunki podejścia do spraw bieżących, to nie wolno zapominać, że od czasu upadku kolonializmu minęło niewiele lat.

Dekada lat 70 dla RPA (znane w szerokim dyskursie głównie dzięki Mundialowi) to moment wydalenia z kraju Miriam Makeby. Artystka zasłynęła bardzo dobrze przyjętym utworem Pata Pata, na którym kląskanie, typowe dla niektórych języków afrykańskich, jest bardzo zauważalne. Holenderscy osadnicy wygnali tę rodzącą się gwiazdę afrykańskiej muzyki za szerzenie wolnościowych poglądów. Od tamtej pory stanowiła źródło inspiracji dla tych, którzy mimo przeciwności losu robią to, co uważają za potrzebne.

W tym Somi. Rwandyjsko-ugandyjskie korzenie rodziców osiadłych w Illinois dają o sobie znać: oto bowiem obiecująca artystka zakochana w muzyce produkuje album poświęcony Miriam Makebie, zachowując przy tym aspekt oryginalności. I to tego albumu posłuchamy w najbliższej Strefie Południa w Radiu Wrocław Kultura. Do usłyszenia!

Powtórka Strefy Południa w każdą niedzielę od 15.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.