Trzech Tenorów Fotografii: Jerzy Neugebauer | Wojciech Plewiński | Tadeusz Rolke

WK, inf. prasowa | Utworzono: 2022-06-29 12:22 | Zmodyfikowano: 2022-06-29 12:23
Trzech Tenorów Fotografii: Jerzy Neugebauer | Wojciech Plewiński | Tadeusz Rolke - Kalina Jędrusik. Fot. Jerzy Neugebauer
Kalina Jędrusik. Fot. Jerzy Neugebauer

Dziesiątki tysięcy zdjęć – głównie na kliszach w różnym rozmiarze – od małego obrazka po rozmiary studyjne. Dziesiątki różnych aparatów, tysiące różnych lokalizacji, niezliczone modelki – rzadziej modele, artyści, ludzie zwykli i niezwykli, zdarzenia. Politycy (czasami), poeci, wspaniałe aktorki i aktorzy, reżyserzy – ci z Oskarami i ci bez. Kobiety kochane i podziwiane. Ubrane. I nagie. Pejzaże Polski i innych krajów. Ruiny miast. Ludzki trud. Radość i smutek. Życie w całej krasie.

Można by tak w nieskończoność wyliczać tematy zdjęć naszych bohaterów. Wszyscy trzej fotografowali mniej więcej w tym samym czasie. Ale najszybciej zaczął Tadeusz. Już podczas drugiej wojny światowej. To jego wchłonęło życie wojennej Warszawy i powojennych jej ruin... W latach 50-tych już wszyscy trzej zarabiali na życie swoim okiem. To ciekawe, że do fotografowania wtedy wystarczyło tylko jedno oko. Ale jakie! Każdy z nich patrzył przez obiektyw w odmienny sposób. Rolke często wychodził na ulice. Neugebauer pracował częściej w improwizowanych studiach, a Plewiński spędzał coraz więcej czasu w teatrach Krakowa. Potem czasopisma, teatry, filmy, moda i ulica. I tak im zostało to teraz...

Jerzy Neugebauer już nie fotografuje. Jego najważniejszym cyklem są zdjęcia z 1975 roku. Jako jedyny
fotografował ostatni koncert Artura Rubinsteina w Polsce. Dwa zdjęcia z tego cyklu pokazujemy na wystawie. Tadeusz Rolke ciągle tworzy. Przemierza kraj otwierając wystawy i robiąc zdjęcia modelek, które stały się jego życiową pasją. Choć jak sam mówi to zdjęcia z cyklu, który zajął i zajmuje artyście ostatnie 20 lat życia – „Tu Byliśmy” są esencją jego twórczości.

Wojciech Plewiński – najbardziej zorganizowany z tej trójki. Dziesiątki wspaniałych cykli, dokumentów
minionego czasu. Wielkie i uporządkowane archiwum. A nim chyba najważniejszy jest cykl z pierwszego
wyjazdu Wojciecha za granicę poświęcony Włochom z roku 1957.

Trzech Tenorów Fotografii. Trzy różne osobowości, trzy różne sposoby patrzenia na świat, trzy różne style, wrażliwości i wszystko, co w słowie „tenor“ znajdziemy. Jedna wystawa, która po raz pierwszy i jedyny pozwoli tym Trzem Tenorom spotkać się na jednej, jedynej – najważniejszej scenie jaką jest życie.

1-24.07.2022 - Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Sławomir Mrożek. Fot. Wojciech Plewiński

Ania Schmidt, Muzeum Polin, Warszawa. Fot. Tadeusz Rolke, 2014

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.