Akt oskarżenia ws. nieuczciwego pośrednictwa w udzielaniu kredytów

GN, PAP | Utworzono: 2022-07-07 11:06
A|A|A

fot. RW

Rzecznik Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka w czwartek poinformowała, że w czerwcu 2022 r. skierowano do Sądu Okręgowego we Wrocławiu kolejny, drugi już akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym działalności firm finansowych z tzw. grupy Council, zajmujących się pośrednictwem kredytowo–finansowym.

"Oskarżono 17 osób. To osoby odpowiedzialne za bezpośrednią obsługę części pokrzywdzonych w oddziałach grupy Council, mieszczących się w miastach Sieradz, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz i doprowadzeniem ich, w następstwie wprowadzenia w błąd, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem" - powiedziała prokurator.

Oskarżonym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw przeciwko mieniu oraz doprowadzenia wielu osób i podmiotów gospodarczych - instytucji udzielających kredytów i pożyczek - do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, z których popełniania sprawcy uczynili sobie stałe źródło dochodu oraz doprowadzenie wielu osób oraz instytucji finansowych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

"Mechanizm działania sprawców polegał na tym, że klienci, będący głównie osobami niemających zdolności kredytowej, którzy poprzez reklamę trafiali do biura pośrednictwa kredytowego, byli zapewniani o tym, że mimo jej braku otrzymają oczekiwany kredyt. By tak się stało muszą jednak pozyskać osobę, która, jak określano, miała użyczyć klientowi swojej dobrej historii kredytowej" - powiedziała Bylicka.

Taką osobę nazywano "osobą wspomagającą" lub "kredyt-partnerem", wskazując pokrzywdzonym, że może to być bliski znajomy lub członek rodziny. Gdy klient zachęcony wizją niezwykle atrakcyjnej oferty ponownie zjawiał się w biurze wraz z taką osobą, wówczas oboje w pośredni sposób dowiadywali się, że kredyt zostanie udzielony "osobie wspomagającej", a nie rzeczywistemu zainteresowanemu - chcącemu uzyskać środki finansowe w pierwszej kolejności.

"Jednocześnie tłumaczono, że takie rozwiązanie ma charakter jedynie tymczasowy, a po kilku miesiącach kredyt zostanie przepisany na osobę, która pierwotnie była pozbawiona zdolności kredytowej. Stosowano najróżniejsze socjotechniki, mające na celu doprowadzenie pokrzywdzonych do zawarcia umów kredytowych, a w efekcie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem" - powiedziała prokurator.

Dodała, że w konsekwencji nieświadoma skutków prawnych i faktycznych "osoba wspomagająca" zawierała umowę o udzielenie kredytu często więcej niż jedną, która faktycznie znacznie przekraczała zgłaszane przez pierwotnego klienta potrzeby.

"Finalnie tzw. osoby wspomagające, chcące pomóc w uzyskaniu przez pierwotnych klientów kredytu w wysokości zazwyczaj kilku tysięcy złotych, faktycznie wpadały w spiralę zadłużenia, mając niejednokrotnie do spłaty nawet zobowiązania wynoszące kilkaset tysięcy złotych. Od udzielenia każdego kredytu podmioty z grupy Council pobierały bardzo wysokie prowizje, w wysokościach niespotykanych na rynku pośredników kredytowych" - dodała prokurator.

Akt oskarżenia obejmuje działanie na szkodę 200 osób oraz 18 instytucji udzielających kredytów i pożyczek.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama