Jest akt oskarżenia ws. uszczuplenia podatku przy obrocie paliwami

WK, PAP | Utworzono: 2022-07-12 09:43
Jest akt oskarżenia ws. uszczuplenia podatku przy obrocie paliwami - fot. archiwum Radio Wrocław
fot. archiwum Radio Wrocław

Rzecznik Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka poinformowała we wtorek, że w czerwcu br. skierowano do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia wobec 12 osób, którym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw karnych i skarbowych, polegających na uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

- W ramach różnych podmiotów gospodarczych dokonywali uszczupleń podatkowych należnych Skarbowi Państwa. Robili to poprzez poświadczanie nieprawdy w dokumentach oraz posługiwanie się poświadczającymi nieprawdę oraz nierzetelnymi fakturami zakupu i sprzedaży paliwa. Składali też nierzetelne deklaracje dla podatku od towarów i usług. Zarzucono im także pranie brudnych pieniędzy - powiedziała prokurator.

Wśród oskarżonych jest osoba z zarzutami kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Oskarżonym zarzuca się, że swoim działaniem doprowadzili do uszczuplenia i narazili na uszczuplenie należności publicznoprawne Skarbu Państwa wielkiej wartości w łącznej wysokości prawie 35 mln zł podatku od towarów i usług oraz w kwocie ponad 16 mln zł podatku akcyzowego.

Grozi za te przestępstwa kara do 15 lat więzienia.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.