Era Nowe Horyzonty (Posłuchaj)

Jan Pelczar | Utworzono: 2009-07-27 21:19 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Źródło www.enh.pl

 

 

 

 

Posłuchaj wywiadu z Guyem Maddinem. Rozmawia Ian Pelczar z Radia Wrocław:


Peter Greenaway wrócił do Wrocławia. W konkursie filmów o sztuce na festiwalu Era Nowe Horyzonty pokazany został jego film "Rembrandt: Oskarżam", w którym wraca do tematów poruszonych w "Straży nocnej", swej ostatniej fabule, nakręconej właśnie we Wrocławiu.

W poniedziałek można było posłuchać wykładu Greenawaya na temat związków kina z malarstwem i wizualnego analfabetyzmu ludzi. Słynny reżyser przekonywał, że w świecie cyfrowych technologii, interaktywności i globalnej komunikacji nie można zamykać się na You Tube'a i Second Life'a, a sala kinowa jest ostatnim miejscem, w którym powinno się oglądać filmy (Posłuchaj):

 

Greenaway powtórzył też swoje ulubione tezy - o analfabetyzmie wizualnym współczesnych społeczeństw oraz kinie jako ponadstuletniej tradycji ilustrowania tekstów.

Swoje teorie głosił już 3 lata temu w cyklu Świat według Greenawaya zrealizowanym przez Radio Wrocław/RAM.

Zatem showman czy geniusz? Publiczność podzieliła się po wykładzie Greenawaya. Forma multimedialnej prezentacji podobała się, ale treść nie wszystkich już przekonała (Posłuchaj):

Z Wrocławia Peter Greenaway jedzie do Meksyku, z multimedialnym show Walizki Tulsa Lupera. Być może powróci na kolejne edycje Nowych Horyzontów. W tegorocznej ma jeszcze szansę na nagrodę. W konkursie filmów o sztuce startuje jego dokument "Rembrandt: oskarżam", w którym wykorzystuje fragmenty nakręconego we Wrocławiu filmu "Straż nocna".

Posłuchaj też jednej z relacji z festiwalu Era Nowe Horyzony:

Na stronie www.enh.pl dostępne są opisy 550 premier tegorocznej edycji wraz z kalendarzem projekcji.

Co najmniej 10 filmów zapowiada się wspaniale. A co najmniej dwa warto zobaczyć raz jeszcze. Tu znajdziesz najciekawsze propozycje, których - naszym zdaniem - raczej nie wolno przegapić.

Zobacz też "Era Nowe Horyzonty. O festiwalu opowiada Roman Gutek".

REKLAMA
Dźwięki
Wywiad z Guyem Maddinem/Radio Wrocław
Relacja Radia Wrocław
Relacja Radia Wrocław ze spotkania z Greenaway'em
Relacja Radia Wrocław

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama