XXV Dolnośląski Festiwal Nauki 2022

GN | Utworzono: 2022-09-15 13:33 | Zmodyfikowano: 2022-09-15 13:33
XXV Dolnośląski Festiwal Nauki 2022 - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

To już 25 raz wrocławskie uczelnie wyższe zapraszają wszystkich chętnych do uczestniczenia w największym w Polsce święcie Nauki.

11 wyższych uczelni oraz 2 instytutu Polskiej Akademii Nauk co roku przygotowują program pełen wykładów, pokazów, warsztatów, wystaw, wycieczek i innych wydarzeń popularyzujących. Przyłącza się do nas także liczne grono współorganizatorów, muzea, szkoły, fundacje i przedsiębiorstwa.

W roku, w którym Festiwal obchodzi jubileusz 25-lecia przygotowano 1275 spotkań z nauką, z czego 875 w samym Wrocławiu. Są to spotkania przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, studentów, a także osób dorosłych zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy. Znajdą się również spotkania przygotowane specjalnie dla przedszkolaków. Nasi wykładowcy starają się tłumaczyć zjawiska naukowe w sposób przystępny dla każdej grupy wiekowej. Udział w zajęciach jest bezpłatny, przez co dostępny dla każdej osoby interesującej się nauką.

Po dwóch latach edycji pandemicznej wracamy do spotkań twarzą w twarz, jednak w programie znajdzie się także kilkadziesiąt spotkań online. Jedną z propozycji internetowych będzie wykład prof. Jana Miodka, który dostępny będzie na naszym kanale YT. Zachęcamy wszystkich, którzy nie mogli dotychczas uczestniczyć w spotkaniu z profesorem w murach uczelni do obejrzenia także dwóch poprzednich wykładów, które także są dostępne na tej platformie.

Do zapoznania się z całą ofertą, co nie będzie łatwe przy takiej liczbie spotkań, uruchomiliśmy aplikację DFN na smartfony oraz serwis internetowy z wyszukiwarką spotkań na festiwal.wroc.pl.

W październiku nasi wykładowcy wyruszają do 10 miast Dolnego Śląska, by tam dzielić się swoją pasją naukową. Spotkania zaplanowane są w szkołach, domach kultury, plenerze. Mieszkańców naszego województwa zapraszamy także do poznawania walorów regionu dzięki współpracy z licznymi instytucjami edukacyjnymi i kulturalnymi.

TEMATYCZNIE

Liczy się Nauka!

To hasło przewodnie tegorocznej edycji DFN. Wrocław był i jest miastem nauki. Prezentują to dwie wystawy: historyczna - prowadząca śladami uczonych i wynalazków w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz współczesna – prezentująca uczelnie-organizatorów DFN przy ul. Kuźniczej. Przy tej okazji chcemy przybliżyć uczestnikom czym jest popularyzacja nauki i po co tłumaczyć złożone kwestie w prosty sposób, a także przyjrzeć się blogom i vlogom popularnonaukowym dostępnym w sieci.

Nowość!

Nowością na Festiwalu są Dolnośląskie Podcasty Nauki. Codziennie od 1 września na naszym kanale YT oraz w serwisach podcastowych publikowana jest rozmowa z naukowcem, osobą ekspercką. Z okazji jubileuszu 25-lecia Dolnośląskiego Festiwalu Nauki nagraliśmy 25 wywiadów m.in. z wirusologiem, lekarzem onkologiem, artystą grafikiem, muzykiem, żołnierzem, księdzem, fizykiem, chemikiem, informatykiem, immunologiem, językoznawcą, ratownikiem medycznym, lekarzem weterynarii, technologiem żywności. Możemy się z nich dowiedzieć np. jak wysoko skacze krowa lub czy owady to przyszłość naszego sposobu żywienia.

Gry terenowe – są takie spotkania z nauką, gdzie wystarczy wygodne obuwie i smartfon.

Gra terenowa – kopalnia wiedzy o elektronice, fotonice i mikrosystemach – gra terenowa na Kampusie Politechniki Wrocławskiej przy ul. Długiej. Całą zabawę można odbyć w ciągu jednego dnia lub rozłożyć na kilka mniejszych etapów.

Gra terenowa – kampus przy Placu Grunwaldzkim zwiedzimy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, zagadki, ciekawostki, zadania to wszystko czeka na drużyny w różnym wieku.

Quest historyczny – Kampus XIX-wiecznych klinik Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – to już druga edycja zabawy na kampusie UMW, w pandemicznej edycji była to jedna z nielicznych imprez, które mogły się odbyć fizycznie, a nie online, w tym roku organizatorzy chcą powtórzyć grę. Uczestnicy będą mogli odkryć historię medycyny wrocławskiej i poznać sylwetki sławnych medyków

W języku obcym

Wrocławskie uczelnie kształcą także w językach obcych, a w szeregach wykładowców znajdziemy naukowców z wielu stron świata. Podczas Festiwalu nie zabraknie spotkań z językiem i kulturą innych krajów, a ponadto odbędą się zajęcia prowadzone wyłącznie w języku angielskim:

Sen Einsteina – wykład z fizyki w języku angielskim dra Falka Hasslera.

Dangers of applied skepticism - prelekcja wybitnego polskiego matematyka prof. Burdzego z Uniwersytetu Stanu Washington o filozofii rachunku prawdopodobieństwa.

Na Politechnice Wrocławskiej o robotach w Japonii, super szybkich pociągach, przestrzeni publicznej w Japonii i różnicach między naszymi krajami opowie dr Toyotaka Ota, który od kilku lat przygotowuje całą serię wykładów cieszących się niezmiennym zainteresowaniem.

Dla nauczyciel

Festiwal to także oferta edukacyjna dla nauczycieli. Wielu z naszych wykładowców chętnie dzieli się metodami i warsztatem pracy. Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli jest jednym ze współorganizatorów i eksperci z Ośrodka przygotowali spotkania online, by mogli w nich uczestniczyć nauczyciele z innych miast, miasteczek, wsi. Opowiedzą o formach doskonalenia nauczycieli, modelach uczenia i uczenia się.

Dla przedszkolaków

Ziarna wiedzy chcemy zasiać jak najwcześniej stąd najmłodsi uczestnicy Festiwalu to przedszkolaki. Dla wykładowców często jest to najtrudniejsza grupa odbiorców ponieważ zadają najtrudniejsze pytania. I tak przygotowano dla nich spotkania:

Powstawanie innowacji – czego mogą nauczyć nas bajki? – zajęcia o wynalazkach i innowacyjnych pomysłach, które pojawiają się w literaturze dla dzieci.

Cyrk fizyczny, Czy to jeszcze nauka? Kuglarskie sztuczki światła, oka i mózgu, Makarony i jajka, które można znaleźć w jaskiniach – to tylko niektóre z zajęć, które spełniają podstawowy cel Festiwalu – bawiąc uczyć, ucząc bawić.

Popołudniu

Część z naszych odbiorców to osoby dorosłe zainteresowane nauką. Na nich czekają spotkania popołudniowe i weekendowe. I tak posłuchać będzie można np. wykładu Terapie fagowe – czy wirusy mogą leczyć? Lub wziąć udział w laboratorium Czy antybiotyki to leki na całe zło? Weekendowa oferta uczelni dotyczy często całych rodzin. I tak Akademia Wojsk Lądowych zaprasza w sobotę na wiele ciekawych pokazów m.in. wyposażenia żołnierza, skoczka spadochronowego,, innowacyjnych technologii w wojsku, a także warsztaty posługiwania się mapą, o której w dobie aplikacji gps troszeczkę zapomnieliśmy. Pokazy i obserwacje nieba będą prowadzone przez astronomów z UWr także w weekend i wieczorami, tu nie ma innej opcji na obserwację gwiazd. A także Akademia Sztuk Pięknych przygotowała weekend warsztatów i pokazów prowadzonych przez artystów różnych dziedzin sztuki.

Online

Choć w pełni wracamy po dwóch latach do spotkań twarzą w twarz, to nie odchodzimy całkowicie od zajęć za pośrednictwem łącza internetowego. Ta forma ułatwia dostęp do ofert dla bardzo zróżnicowanej grupy odbiorców, od uczniów w szkole, dla których może być to zupełnie inną formą lekcji, po osoby z miejscowości, do których Festiwal nie dociera lub które na Festiwal dotrzeć nie mogą. Instytut Niskich Temperatur i badań Strukturalnych PAN nagrał np. pokaz doświadczeń, które możemy wykonać w domu z dostępnych artykułów.

Dla ekspertów i dla laików

Festiwal popularyzuje naukę i robi to na różnych poziomach. Mamy coś dla początkujących fanów nauki jak i dla osób poszukujących odpowiedzi eksperckich. Niektóre z zajęć gromadzą 200-300 osób, inne 1, 2 lub 3 zaciekawione wycinkiem określonej dziedziny nauki, jakimś szczególnym tematem. Przeglądając program można znaleźć w nim i takie i takie spotkania z nauką i naukowcami.

Na poważnie i nie całkiem na serio

Celem Festiwalu jest popularyzacja nauki. Wykładowcy przygotowani są do realizacji tych zamierzeń na różnych poziomach dostosowanych do grupy odbiorców. Możemy wziąć udział w dyskusjach dotyczących obowiązującego prawa, wprowadzania innowacji do naszego życia codziennego, zmieniającego się klimatu i świata wokół w ogóle. Ale możemy także czerpać „fun z nauki”, biorąc udział w grach, konkursach, quizach, które pod postacią zabaw uczą nas czegoś nowego, wyposażają w wiedzę w łatwy i przyjemny dla mózgu sposób.

Muzea uczelniane

Należy wspomnieć, że na ten czas udostępniane są praktycznie wszystkie muzea uczelniane oraz oddziały Muzeum Miejskiego. Festiwal staje się więc „tygodniem muzeów”, a nie tylko „nocą” ;-).

Długo można wymieniać nazwy muzeów, tytuły wydarzeń, terminy gier czy nazwiska gości Festiwalu (tu wspomnę tylko Krzysztofa Wielickiego i Annę Kamińską wybitnych polskich himalaistów czy Dawida Myśliwca popularyzatora nauki i jutubera). W tym roku mamy 1275 wydarzeń w 11 miastach województwa, z czego tylko we Wrocławiu 845. Dlatego zachęcam do korzystania z aplikacji na telefony z programem i wyszukiwarką imprez oraz z serwisu internetowego festiwa.wroc.pl. I co najważniejsze udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, a na niektóre z nich obowiązują wcześniejsze zapisy.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.