RWK: Hitchcock, Splat!FilmFest i Agnieszka Smoczyńska

Miłosława Bożek | Utworzono: 2022-10-21 11:39
RWK: Hitchcock, Splat!FilmFest i Agnieszka Smoczyńska - fot. RWK
fot. RWK

Po 16:00 z Sebastianem Smolińskim porozmawiamy o nowym odcinku jego podcastu Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock, który powrócił po wakacyjnej przerwie. Tematem odc. jest film „Notorious” omawiany wspólnie z profesorem Patrickiem Keatingem. Prof. Keating napisał książkę "Dynamiczna ramka: ruch kamery w klasycznym Hollywood", która ukazała się w "Film and Culture Series" autorstwa Columbia University Press. „Notorious” to z najlepszych i najukochańszych dzieł Hitchcocka, zdaniem Sebastiana - “ma ponadczasowy atrakcyjność i bez wątpienia jest jednym z najlepszych – i najbardziej niepokojących – klasycznych filmów Hollywood.” Dodatkowo Sebastian przypomni "Buntownika z wyboru" Gusa Van Santa, o którym piszę w nowym odcinku - już 12-tym, czas leci! - "Filmu z przeszłości" dla Vogue Polska. Co się dzisiaj ostało z jednego z najważniejszych triumfów indie lat 90.?

O 17:00 porozmawiam z Radosławem Pisulą z vloga Full Frontal Pisula o 8. edycji Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival który odbędzie się 26 – 30 października we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty. Kierując się mottem festiwalu: „Nie chcemy żadnych zafałszowanych, wypolerowanych, gładkich filmów – chcemy, aby były szorstkie, niewypolerowane, ale za to pełne życia; nie chcemy filmów w kolorze różowym – chcemy je w kolorze krwi” (The Film-Maker Cooperative, 1962) zaprosimy na nowe kino gatunkowe. W marcu 2022 roku Splat!FilmFest został uznany przez popularny amerykański magazyn Dread Central jednym z najlepszych horrorowych festiwali na świecie. Dwa lata wcześniej festiwal znalazł się na liście “25 najlepszych festiwali kina gatunkowego na świecie” amerykańskiego magazynu filmowego „Movie Maker Magazine”.

Na koniec Inspirowany prawdziwą historią bliźniaczek, które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym, film Agnieszki Smoczyńskiej "Silent Twins" pokazano premierowo na 75. festiwalu w Cannes. Obraz, który znalazł się w sekcji Un Certain Regard, jest anglojęzycznym debiutem reżyserki. Po świetnym przyjęciu poprzedniego filmu Smoczyńskiej "Fuga" w 2018 r. w ramach Semaine de la Critique, "Silent Twins" był tytułem niezwykle wyczekiwanym i w Polsce doczekał się premiery na Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty gdzie miałam przyjemność porozmawiać z reżyserką Agnieszką Smoczyńską.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.