MŚ w strzelectwie - dwa brązowe medale Polaków w Kairze na pożegnanie imprezy

BT, PAP | Utworzono: 2022-10-27 18:39 | Zmodyfikowano: 2022-10-27 18:39
MŚ w strzelectwie - dwa brązowe medale Polaków w Kairze na pożegnanie imprezy - fot. PZSS

Tomasz Bartnik (Legia Warszawa), Daniel Romańczyk (Agat Złotoryja) oraz Maciej Kowalewicz (Gwardia Olsztyn) w meczu o brązowy medal pokonali Austriaków - Alexandra Schmirla, Patricka Diema i Bernharda Pickla 16:14.

Mistrzami świata zostali Duńczycy - Jens-Ulrik, Ladekjaer Mikkelsen, Steffen Olsen oraz Carsten Brandt, którzy zwyciężyli Szwajcarów - Gillesa Vincenta Dufauxa, Pascala Bachmanna i Sandro Greuera 16:10.

Z kolei Karolina Kowalczyk (Śląsk Wrocław) oraz Romańczyk wygrali mecz o trzecie miejsce w karabinie par mieszanych z drugą parą Szwajcarii (Silvia Guignard Snyder i Gilles Vincent Dufoux) 16:10.

W finale Norwegia II (Jeanette Hegg Duestad i Simon Claussen) okazała się lepsza od Szwajcarii I (Anja Senti i Pascal Bachmann) 17:9.

W sumie reprezentanci Polski zdobyli w czempionacie globu w Kairze w strzelaniu z karabinu i pistoletu na różnych dystansach sześć medali - jeden złoty, dwa srebrne i trzy brązowe.

Sześć krążków dało im jedenaste miejsce w klasyfikacji medalowej. Pod względem liczby wywalczonych krążków Polacy uplasowali się na dziewiątym miejscu. Na podium imprezy w stolicy Kairu stanęli reprezentanci 25 krajów.

Na czele klasyfikacji znalazły się Chiny - 58 (27-16-15) przed Indiami 34 (12-9-13) oraz Norwegią 34 (12-9-13).

Bohaterem ekipy biało-czerwonych został jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników Tomasz Bartnik. Legionista zdobył dwa srebrne medale indywidualnie (karabin na 300 m leżąc i karabin na 50 m trzy postawy) oraz przyczynił się do wywalczenia dwóch krążków zespołowo: złotego w parach mieszanych z Karoliną Kowalczyk na 300 m oraz brązowego w drużynie na 300 m z Danielem Romańczykiem i Maciejem Kowalewiczem w postawie leżąc.

Za sprawą Bartnika Polska dysponuje już trzema miejscami w turnieju strzeleckim igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Wcześniej miejsca w turnieju strzeleckim IO 2024 wywalczyły: Julia Ewa Piotrowska (Śląsk Wrocław), zajmując w kairskich mistrzostwach czwarte miejsce w konkurencji karabinu pneumatycznego na 10 m oraz Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz) w strzelaniu z pistoletu sportowego na 25 metrów, która we wrześniowych mistrzostwach Europy we Wrocławiu zdobyła srebrny medal.