Prezes KGHM: Decyzja USA przybliża nas do realizacji planów ws. atomu

GN, PAP, AA | Utworzono: 2023-01-23 10:19 | Zmodyfikowano: 2023-01-23 15:46
Prezes KGHM: Decyzja USA przybliża nas do realizacji planów ws. atomu - fot. KGHM
fot. KGHM

"Decyzja amerykańskiego regulatora to przełomowy moment, który zdecydowanie przybliża nas do realizacji własnych planów dotyczących atomu. To dla nas ważny sygnał, potwierdzający, że małe reaktory modułowe to nie tylko wizja przyszłości, ale jak najbardziej realna odpowiedź na potrzeby energetyczne wielkiego przemysłu" - wskazał prezes KGHM Tomasz Zdzikot, cytowany w poniedziałkowej informacji.

Przypomniano, że w lutym ubiegłego roku KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. "Teraz technologia oferowana przez Nuscale Power uzyskała certyfikat Komisji Dozoru Jądrowego USA, stając się tym samym pierwszym projektem SMR dopuszczonym do użytku w Stanach Zjednoczonych i siódmym wśród wszystkich technologii jądrowych" - stwierdzono.

- Technologia opracowana przez naszego amerykańskiego partnera, NuScale Power, za granicą zdobyła już wszystkie możliwe atesty i pozwolenia - wyjaśnia prof. Ludwik Pieńkowski, ekspert miedziowego holdingu z Lubina i dodaje:

- To ostatni etap procesu rozpoczętego w styczniu 2017 roku. Uzyskany przez NuScale Power krańcowy certyfikat daje gwarancje przyszłym inwestorom, że ustalenia w nim zawarte są wiążące. Zmniejsza ryzyko kłopotów przy staraniu się o pozwolenie na budowę.

W Polsce miało powstać 12 takich stacji o mocy 50 megawatów każda, jednak już wiemy, że moc połowy z nich będzie jednak większa:

- Zmodyfikowany projekt NuScale zakłada, że bloki będą wyposażone w moduły o mocy 77 megawatów i właśnie NRC regulator uruchomił proces certyfikacji modułów o podwyższonej mocy.

W komunikacie KGHM wyjaśniono, że w energetyce jądrowej certyfikację projektów przeprowadza się celem minimalizowania ryzyka inwestycyjnego. "Uzyskany przez NuScale Power końcowy certyfikat daje gwarancję inwestorom, że ustalenia w nim zawarte są wiążące" - zaznaczył prof. ekspert KGHM Ludwik Pieńkowski. Zwrócił uwagę, że jego wydanie przez Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego (NRC) to ostatni etap procesu rozpoczętego w styczniu 2017 r. dla modułów o mocy 50 MW i modularnego bloku o łącznej mocy 600 MW składającego się z 12 modułów. "Zmodyfikowany projekt NuScale Power zakłada, że bloki energetyczne będą wyposażone w moduły o mocy 77 MW i NRC właśnie uruchomiło proces jego certyfikacji" - dodał.

Jak zauważono, opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. "To przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało certyfikację Komisji Dozoru Jądrowego USA" - podkreślono.

Według prezesa i dyrektora generalnego NuScale Power Johna Hopkinsa wydanie oficjalnej certyfikacji przez Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego (NRC) dla małego modułowego reaktora jądrowego (SMR) firmy NuScale Power "jest historycznym krokiem przybliżającym nas do przyszłości, w której świat będzie zasilany wyłącznie czystą energią". "Certyfikacja NRC czyni elektrownię jądrową VOYGR™ firmy NuScale rozwiązaniem gotowym do wdrożenia przez naszych klientów w krótkim horyzoncie czasowym" – dodał Hopkins. Zwrócił uwagę, że NRC musiała zapoznać się z wnioskiem o certyfikację, który zawierał ponad dwa miliony stron szczegółowej dokumentacji technicznej.

Przypomniano, że w lipcu 2022 r. KGHM złożył wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) o wydanie ogólnej opinii w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z 6 modułów, każdy o mocy 77 MW. "Wniosek przygotowano między innymi w oparciu o dokumentację projektu, który właśnie uzyskał końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych" - zaznaczono.

Wskazano, że projekt małych reaktorów jądrowych jest bezpośrednio związany z Polityką Klimatyczną KGHM, której główne cele to redukcja emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Przypomniano, że podczas ubiegłorocznego szczytu G7 prezydent Joe Biden wymienił firmę NuScale "jako przykład wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zapewnił o swoim wsparciu dla inwestycji planowanych w Europie". W opinii szefowej Biura Energii Nuklearnej w Departamencie Energii USA Kathryn Huff, SMRy "to innowacja w najlepszym wydaniu".

Na początku stycznia br. polska Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała PAP, że prowadzi analizę wniosków o ocenę technologii SMR złożonych przez KGHM i Orlen w lipcu 2022 r. Dodała, że za wcześnie na konkluzje - prezes PAA wydaje opinię w ciągu 6 miesięcy, w sytuacjach skomplikowanych czas ten można wydłużyć do 9 miesięcy.

8 lipca 2022 r. Orlen Synthos Green Energy (OSGE) spółka z grupy PKN Orlen złożyła wniosek o ocenę technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA). Tego dnia swój wniosek do PAA o ocenę technologii SMR złożył też KGHM. Orlen ma wyłączność w Polsce na wykorzystanie technologii BWRX-300 amerykańskiego GE Hitachi Nuclear Energy. Komercjalizacją technologii mikro i małych reaktorów jądrowych zajmuje się ORLEN Synthos Green Energy.

Z badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska przytoczonych w poniedziałkowej informacji wynika, że 74 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Etam2023-01-23 16:36:50 z adresu IP: (2a02:a31a:c339:b00:6d4a:x:x:x)
Wszystko jest na dobrej drodze. Nie wolno tylko zapominać o codziennym robieniu loda Amerykanom ..za darmo oczywiście a wszysrko będzie dobrze