Legnica: Sprawdzamy, co dalej z dofinansowaniem teatru Modrzejewskiej

Karolina Bieniek, mk | Utworzono: 2023-02-02 15:04 | Zmodyfikowano: 2023-02-02 15:06
Legnica: Sprawdzamy, co dalej z dofinansowaniem teatru Modrzejewskiej - fot. archiwum RW (zdjęcie ilustracyjne)
fot. archiwum RW (zdjęcie ilustracyjne)

-Została przedłożona marszałkowi propozycja treści umowy do podpisana na nowy okres zgodnie z uchwałą rady miejskiej Legnicy w budżecie zapisane milion złotych. Taki projekt porozumienia czy umowy został przekazany do Pana marszałka celem podpisania przez drugą stronę. My taką umowę podpisaliśmy.

Jednak zdaniem prawników Urzędu Marszałkowskiego na konto teatru powinno w tym roku wpłynąć z budżetu miasta 1,5 miliona złotych.

- Prezydent złamał prawo wypowiadając umowę bez zgody Rady Miejskiej - mówił na styczniowej sesji radny Maciej Kupaj:

-Rada miejska musiała wyrazić zgodę na współprowadzenie, Rada Miejska musiała pozwolić na utworzenie teatru i mogła ją [red. umowę] wypowiedzieć. Stoję na stanowisku podobnie jak prawnicy Urzędu Marszałkowskiego, ze Pan przekroczył swoje uprawnienia. Powinniśmy kontynuować tę współpracę, a nie stawiać jedną z najważniejszych instytucji kultury w mieście pod ścianą.

Umowa o współprowadzeniu teatru zawarta w 2009 roku miała - zdaniem prawników - zostać przez Prezydenta wypowiedziana bezprawnie, a tym samym ma wciąż obowiązywać.

Spór o to, czy magistrat zgodnie z prawem przestał finansować legnicką scenę nie działa na korzyść Teatru Modrzejewskiej. Ten bez półtoramilionowego wsparcia z legnickiego magistratu nie dopnie budżetu na 2023 rok.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.