Pierwszy noworodek z Dolnego Śląska dostał refundowany lek na SMA

Elżbieta Osowicz, BT | Utworzono: 2023-03-13 16:55 | Zmodyfikowano: 2023-03-13 17:04
Pierwszy noworodek z Dolnego Śląska dostał refundowany lek na SMA - zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Wcześniej rodzice sami musieli uzbierać około 10 milionów złotych na leczenie. Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka jako jedyny w regionie został wytypowany do podawania leku genowego (Zolgensma), który hamuje rozwój choroby. Jak podkreśla rzeczniczka szpitala Agnieszka Czajkowska-Masternak oddział neurologii dziecięcej ma do dyspozycji kolejną, bardzo nowoczesną i skuteczną terapię.

Jak mówi dr Barbara Czapska-Ujma, ordynator oddziału neurologii dziecięcej, Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu, dziecko musiało przejść skomplikowany proces kwalifikacji do podania leku.

Dzięki badaniom przesiewowym udało się wykryć SMA już w pierwszej dobie życia dziecka. Skomplikowana kwalifikacja do zabiegu i podanie odbyło się bez powikłań. Obecnie noworodek przebywa na obserwacji w szpitalu przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu.

Zolgensma jest refundowana dla dzieci do 6. miesiąca życia, u których zdiagnozowano SMA w badaniach przesiewowych, i które nie były wcześniej leczone innym specyfikiem. Wcześnie podany lek genowy zapobiega wystąpieniu objawów choroby.

Więcej na ten temat mówiliśmy w Radiowym Oddziale Ratunkowym:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.