Literatura #13/2023 : Aleksandra Śmigielska, Tadeusz Zysk, Andrzej Janikowski

Jacek Antczak | Utworzono: 2023-04-05 15:00 | Zmodyfikowano: 2023-04-05 15:00
Literatura #13/2023 : Aleksandra Śmigielska, Tadeusz Zysk, Andrzej Janikowski - Literatura #13/2023
Literatura #13/2023

W audycji książkowej RWK gościli:

Aleksandra Śmigielska – Jak sama się przedstawia: „za dnia lekarka weterynarii, po nocach morduje na papierze”. Autorka powieści „Oszustka”, rekomendowanej przez Wojciecha Chmielarza (zaskakujący, przejmujący i niepokojący thriller). Akcję debiutanckiej „Oszustki autorka osadziła częściowo na jednym z wrocławskich osiedli. Nic dziwnego, w końcu Aleksandra Śmigielska przeżyła tu kilka lat i kilkukrotnie wygrywała warsztaty pisarskie podczas Międzynarodowego Festiwal Kryminału.

POSŁUCHAJ


Tadeusz Zysk – socjolog, psycholog i wydawca. Był współzałożycielem i prezes najpierw Rebisu (do 1993) a rok później rodzinnego Zysk i S-ka, które niebawem skończy 30 lat. Jedno z największych polskich wydawnictw specjalizuje się we współczesnej beletrystyce, literaturze fantasy, science fiction, popularnonaukowej i historycznej. Wśród gwiazd literackich Zysku są m.in. autor „Gry o Tron” George R.R Martin czy Elżbieta Cherezińska, której ostatnią książkę „Sydonię” nasz gość zainspirował…

POSŁUCHAJ


Andrzej Janikowski – dziennikarz i pisarz (thriller „Wiwisekcja zbrodni”). „Trzysta procent socjalizmu. Przodownicy pracy w PRL” to jego najnowsza książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Choć przodownictwo pracy w PRL to temat zapomniany i dziś nikt nie pamięta o Wincentym Pstrowskim, Bernardzie Bugdole czy Wandzie Gościmińskiej, historia przodowników daleka jest od banału, przepełniona heroizmem i dramatami, obrazując grozę stalinizmu i komunistyczną utopię. Rozmawialiśmy o bohaterach książki, ich poświęceniu, komunistycznej mitologii i dewaluacji idei przodownictwa.

POSŁUCHAJ

Do usłyszenia i zobaczenia w DAB+, aplikacjach mobilnych i na www.radiowroclawkultura.pl.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.