Jaki los czeka dawny cmentarz ewangelicki w Dzierżoniowie

Bartosz Szarafin, BM | Utworzono: 2023-04-16 10:37 | Zmodyfikowano: 2023-04-16 10:39
Jaki los czeka dawny cmentarz ewangelicki w Dzierżoniowie - Fot: Bartosz Szarafin
Fot: Bartosz Szarafin

- Dawny cmentarz czeka jednak nowa funkcja - zdradza Radiu Wrocław Rafał Pilśniak, rzecznik UM w Dzierżoniowie:

- Od kilku lat opuszczony teren należy do miasta i jest traktowany jako park. Dzierżoniów chce jednak utrzymać charakter miejsca pamięci - dodaje Rafał Pilśniak:

Właścicielem parku na terenie dawnego cmentarza jest od kilku lat miasto. Ostatniego pochówku dokonano tam w 1957r. Cmentarz próbowano przekształcić w park po raz pierwszy w latach 70-tych. Prac jednak nie dokończono. Władze Dzierżoniowa, chcą zrealizować tą koncepcję z należytym szacunkiem.

"Cmentarz służył sporadycznie dzierżoniowianom do 1957 r. Dotknął go los, którego doświadczyły wszystkie tego typu obiekty na obszarze całej Polski. Był zaśmiecany, szabrowany i niszczony. Ostateczny cios zadano nekropolii w końcu lat 70. Ówczesny projekt przekształcenia części południowej w park oznaczał usunięcie wszystkich nagrobków wolnostojących i przeważającej części nagrobków przyściennych, rozebranie niemal całego muru wschodniego, likwidację większości komór grobowych i usunięcie ogrodzenia od zachodu i południa. W tym stanie – po przerwaniu prac – obiekt pozostawiono."

W 1984 r. cmentarz został objęty działaniami inwentaryzacyjnymi. Kartę cmentarza sporządził historyk sztuki Krzysztof Myśliński. Opisał stan nekropolii i wydał wskazania konserwatorskie. Z 5.000 przedwojennych pochówków, których liczbę sugerowały zachowane numery grobów, w chwili tworzenia teczki ewidencyjnej rozpoznawalne były naziemne ślady około 200.


(opr. na podst. inf. z „Teczki ewidencyjnej cmentarza" z 1984 r. sporządzonej przez Krzysztofa Myślińskiego, archiwum WUOZ, Delegatura w Wałbrzychu)

Reklama