Tak dbają o drzewa w Dzierżoniowie

Bartosz Szarafin, BM | Utworzono: 2024-03-08 14:14 | Zmodyfikowano: 2024-03-08 14:15
Tak dbają o drzewa w Dzierżoniowie - Fot: UM Dzieżoniów
Fot: UM Dzieżoniów

- Prace będą wykonywane poza okresem lęgowym ptaków - mówi Rafał Pilśniak, rzecznik UM w Dzierżoniowie:

„Z tych ponad 20, które mamy w Dzierżoniowie wytypowaliśmy 13 i tutaj kierowaliśmy się wiekiem tych drzew. One wszystkie znajdują się w przestrzeni publicznej. Po - oczywiście - wykonaniu oceny dendrologicznej, sprawdzeniu kondycji drzewa przez fachowca, na przestrzeni tego całego roku będą wykonywane różne prace.”


Ochrona wiekowych drzew jest tak ważna, że ich pielęgnacja musi być poprzedzona uchwałą Rady Miejskiej. - Czego dotyczą tegoroczne prace? - wyjaśnia Rafał Pilśniak:

„Prace w zależności od drzewa polegające na usunięciu tych obumarłych gałęzi, konarów, na skróceniu gałęzi. Mówimy o: trzech bukach, o dwóch platanach klonistych, o pięciu cisach, lipie drobnolistnej i jesionie wyniosłym. Takie symboliczne drzewo, którego kształt zna każdy mieszkaniec znajduje się w Parku Miłośników Dzierżoniowa.”

Rocznie na pielęgnację pomników przyrody Dzierżoniów wydaje około 1mln zł. Jak zapewnia dzierżoniowski magistrat, prace przy koronach drzew będą wykonywane przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia, a przy usuwaniu uschniętych gałęzi zwracana będzie szczególna uwaga na zachowanie naturalnego pokroju drzew. Urząd liczy, że dzięki zabiegom pielęgnacyjnym kondycja drzew się poprawi. Co ciekawe - niezbędna zgoda rady miejskiej to forma dodatkowej kontroli i bezpieczeństwa pomników przyrody. Drzewa ze względu na swój wiek są objęte szczególną ochroną.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.