Strażacy świętowali swój dzień w Radkowie

Jarosław Wrona, AO | Utworzono: 2023-05-06 19:53 | Zmodyfikowano: 2023-05-06 20:01
Strażacy świętowali swój dzień w Radkowie  - fot. Jarosław Wrona
fot. Jarosław Wrona

W Radkowie odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka, które zainaugurowała msza święta. Główna ich część odbyła się w radkowskim rynku, gdzie strażakom i druhom wręczono odznaczenia resortowe i awanse. W uroczystości wzięli parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele państwowych i ochotniczych straży pożarnych. Starosta kłodzki, Maciej Awiżeń, podkreślił i dziękował za bardzo dobrą współpracę w sytuacjach kryzysowych:

"Trzeba pamiętać, że jesteśmy w terenie trudnym. Chociażby zagrożenia powodzią, ale nie tylko, „ósemka”. Tutaj współpraca jest takim słowem kluczowym, a drugim słowem jest wdzięczność, żebyśmy po prostu byli wdzięczni i tę wdzięczność okazywali. Ku temu służą też takie uroczystości, jak dzisiaj."

Pochodzący z Radkowa senator Aleksander Szwed, odczytał życzenia skierowane od ministra Mariusza Kamińskiego. Padły też deklaracje dalszego wsparcia strażaków, zwłaszcza ochotników:

"Tego sprzętu potrzeba naprawdę bardzo dużo. Jak dotąd, ten mniejszy sprzęt był udzielany poprzez takie programy, jak Fundusz Sprawiedliwości, ale również przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mamy również te większe projekty, kierowane na remizy, kierowane na wozy strażackie. Tak, jak pan minister deklarował w liście, który przedstawiałem, dalsza pomoc będzie udzielana."

Doceniono też tych, którzy wykazali się ponadprzeciętnym profesjonalizmem. W styczniu z pożaru budynku w Ołdrzychowicach Kłodzkich , ogniomistrz Grzegorz Stankiewicz z Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku będąc po służbie, ewakuował mieszkańca, ratując mu życie. Jak powiedział Radiu Wrocław pobiegł tam, bo miał bliżej niż do rodzimej jednostki OSP:

"To było blisko, znałem ten budynek, wiedziałem co się dzieje dzięki temu, że dostałem formatkę. Wyciągnąłem osobę poszkodowaną. Też trzeba tu zauważyć, docenić osoby, które zauważyły ten pożar, bo dzięki nim się nie rozprzestrzenił. Też były sąsiadki, które przynosiły wodę i dzięki nim udało się zgasić ten pożar."

Życzenia strażakom i druhom składali obecni na obchodach parlamentarzyści i samorządowcy:

"Dziękuję strażakom za ich trud i poświęcenie. Dziękuję im za gotowość do walki z każdym żywiołem. Dziękuję za niesienie pomocy w najbardziej ekstremalnych warunkach, ale też dziękuję za to, że dają nam poczucie bezpieczeństwa." - mówiła posłanka Monika Wielichowska

Powiat kłodzki jest największym obszarowo na Dolnym Śląsku, skupia 64 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.