Zagłębie coraz bliżej utrzymania. Miedziowi wygrali w Gdańsku

WK, PAP | Utworzono: 2023-05-06 21:52 | Zmodyfikowano: 2023-05-06 22:02
Zagłębie coraz bliżej utrzymania. Miedziowi wygrali w Gdańsku - fot. zaglebie.com

Początek spotkania należał do Lechii. W 10. minucie Bassekou Diabate trafił w słupek, natomiast 5 minut później po centrze z rzutu rożnego Jakuba Kałuzińskiego główkował Łukasz Zwoliński, ale piłka zatrzymała się na bocznej siatce.

W 17. minucie miejscowi objęli prowadzenie. Po akcji i zagraniu z prawej strony Diabate golkipera rywali Sokratisa Dioudisa pokonał Jarosław Kubicki. Biało-zieloni zdobyli bramkę w pierwszej połowie po bardzo długiej przerwie – poprzednio udało im się tego dokonać 24 października, kiedy na wyjeździe pokonali Zagłębie 3:0.

A 27-letni defensywny pomocnik, który jest wychowankiem ekipy z Lubina, strzelił w tym sezonie dwa gole – oba w konfrontacjach z Zagłębiem.

Pierwsza odsłona należała do gdańszczan, jednak niemrawo grający goście zdołali doprowadzić do remisu. W 40. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Marko Poletanovica skuteczną główką popisał się środkowy obrońca i były zawodnik Lechii Bartosz Kopacz.

Przez 20 minut drugiej połowy oba zespoły nie potrafiły zagrozić przeciwnikowi. Dopiero w 66. minucie Diabate "urwał się" na prawym skrzydle Mateuszowi Grzybkowi, ale po jego zagraniu wzdłuż bramki piłka odbiła się od nogi Dioudisa i trafiła w poprzeczkę.

Tymczasem zapchnięci do defensywy lubinianie przeprowadzili w 70. minucie składną akcję i objęli prowadzenie. Prawą flanką popędził 19-letni rezerwowy Tomasz Pieńko, piłkę w polu karnym otrzymał Damjan Bohar, który odegrał do Kacpra Chodyny, a ten strzałem po ziemi z 12 metrów zdobył drugą bramkę.

Lechię dobił w 89. minucie Pieńko, który wygrał biegowy pojedynek z Kristersem Tobersem, a w sytuacji sam na sam okazał się również lepszy od bramkarza Dusana Kuciaka.

Tym samym po 15 latach biało-zieloni opuszczają ekstraklasę. Gdańszczanie są drugim spadkowiczem – wcześniej zdegradowany został beniaminek Miedź Legnica.

Lechia Gdańsk - KGHM Zagłębie Lubin 1:3 (1:1)

Bramki:
1:0 Jarosław Kubicki (17), 1:1 Bartosz Kopacz (40-głową), 1:2 Kacper Chodyna (70), 1:3 Tomasz Pieńko (89).