Dolina Baryczy we wrocławskim Muzeum Narodowym

Piotr Osowicz, JD | Utworzono: 2023-05-30 13:17 | Zmodyfikowano: 2023-05-30 13:18
Dolina Baryczy we wrocławskim Muzeum Narodowym - fot. Piotr Osowicz
fot. Piotr Osowicz

W większości są to tłoki z drugiej połowy XVIII wieku. Na ekspozycji zobaczymy także pieczęcie lakowe, o których opowiada kurator wystawy Artur Hryniewicz:

- Tutaj mamy odciski w laku i odciski na papierze, ale robione różnymi mediami: tuszem niebieskim, tuszem zielonym, ale także przy pomocy sadzy. Okapcało się świecą matrycę takiego tłoka, po czym przykładano tłok i uderzano młotkiem.

Prezentowane tłoki sądowe związane są z działalnością sołeckiego sądu wiejskiego. Przewodniczącym takiego organu wymiaru sprawiedliwości zostawał sołtys, który miał do pomocy dwóch przysięgłych ławników.

- Zwykle na pieczęciach była przedstawiana Temida - podkreśla kurator wystawy, Artur Hryniewicz:

- Najpopularniejszym tematem napięczętnym, grawerowanym przez wykonawców, było przedstawienie Temidy bogini sprawiedliwości i w jednej z bocznych gablot mamy wystawione 10 tłoków pieczętnych z różnych miejscowości Dolnego Śląska, gdzie właśnie są same Temidy.

Prezentowane tłoki pieczętne pochodzą z 40 miejscowości dawnego żmigrodzkiego wolnego państwa stanowego. Wystawę zatytułowaną "Kraina ryb, czapli i bocianów. Tłoki sądowych pieczęci wiejskich wolnego państwa żmigrodzkiego" można będzie oglądać do 28 sierpnia.

Reklama

Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~pil2023-07-13 15:50:02 z adresu IP: (2a01:112f:c1a:1700:c8e7:x:x:x)
To Barycz płynie przez Muzeum Narodowe ?