Maciej Bodnar daleko na pierwszym etapie wyścigu Dookoła Szwajcarii

BT, PAP | Utworzono: 2023-06-11 19:47
Maciej Bodnar daleko na pierwszym etapie wyścigu Dookoła Szwajcarii - fot. Wikipedia/Maciej Bodnar/praca własna/CC BY-SA 4.0

Szwajcar Stefan Kueng (Groupama-FDJ) wygrał pierwszy etap wyścigu kolarskiego Dookoła Szwajcarii - jazdę indywidualną na czas w Einsiedeln. Drugi ze stratą sześciu sekund był Belg Remco Evenepoel. Najlepszy z Polaków, Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers) zajął 29. miejsce.

"Miło jest znowu wygrać, zwłaszcza tutaj (...). Teraz mam koszulkę lidera. Będę jej bronić tak długo, jak tylko będę mógł, ale niczego nie mogę obiecać" - powiedział 29-letni Kueng, dwukrotny mistrz Europy (2020, 2021) i aktualny wicemistrz świata właśnie w jeździe indywidualnej na czas.

Trasa niedzielnej czasówki była bardzo płaska i liczyła 12,7 km.

Szwajcar uzyskał czas 13.31 i wyprzedził o sześć sekund Evenepoela, aktualnego mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego.

23-letni Belg to jedna z największych gwiazd na starcie tegorocznego wyścigu w Szwajcarii. Kilka tygodni wcześniej - będąc liderem i faworytem Giro d'Italia - musiał wycofać się (tuż po zwycięstwie w czasówce) z powodu uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19. Niedawno jego grupa Soudal-Quick Step poinformowała, że kolarz jest już zdrowy. "Start w Szwajcarii to idealny początek. Pracuję nad powrotem do pełnej dyspozycji, co po przerwie nie jest łatwe" - napisał wówczas Belg. "Konieczność rezygnacji z dalszej jazdy w Giro była z pewnością jednym z najtrudniejszych momentów w karierze. To było brutalne zakończenie sześciu miesięcy przygotowań, oby już nigdy taka sytuacja nie miała miejsca w przyszłości" - dodał.

Trzecie miejsce w niedzielnej czasówce zajął Belg Wout van Aert (Jumbo-Visma) ze stratą 10 sekund.
W tegorocznym wyścigu startuje trzech Polaków. Kwiatkowski zajął 29. lokatę - 42 sekundy za zwycięzcą. Filip Maciejuk (Bahrain-Victorious) był 58. ze stratą 52 s, a Maciej Bodnar (TotalEnergies) - 99., ponad minutę wolniejszy od zwycięzcy.

Identyczna kolejność jest w klasyfikacji generalnej.

Ośmioetapowy wyścig zakończy się 18 czerwca.