Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu: jak przygotować się do zakupu własnego M?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-06-12 12:53 | Zmodyfikowano: 2023-06-12 12:56
Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu: jak przygotować się do zakupu własnego M? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Wrocław jest pięknym, dynamicznie rozwijającym się miastem, oferującym mieszkańcom wysoki standard życia oraz perspektywy zawodowe. Zdecydowanie warto tam zamieszkać. Jednakże kupowanie mieszkania w stolicy Dolnego Śląska - podobnie zresztą jak w każdym innym mieście - wiąże się z pewnymi zasadami, których warto przestrzegać, podejmując jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Mówiąc krótko, do kupna własnego M trzeba się przygotować.


Jakie są nasze możliwości finansowe?

Nie każdy dysponuje środkami pozwalającymi nabyć mieszkanie za gotówkę. Najczęściej będziemy musieli zaciągnąć kredyt hipoteczny, co wcale nie jest proste (wkład własny i inne wymagania stawiane przez banki), oznacza również wieloletnie zobowiązanie. Z reguły, aby w ogóle myśleć o zakupie lokalu mieszkalnego, powinniśmy posiadać co najmniej około 20 proc. jego wartości. Dlatego też pierwszym, co musimy przeprowadzić, jest analiza naszych możliwości finansowych. Chodzi przede wszystkim o: dochody, posiadane oszczędności, aktualne kredyty oraz pożyczki, jak również inne wydatki wpływające na zdolność kredytową. Od tych czynników zależy, czy uzyskamy kredyt hipoteczny, i w jakiej wysokości.

Jeśli z kolei posiadamy środki umożliwiające zakup mieszkania za gotówkę, powinniśmy skupić się głównie na takim zabezpieczeniu transakcji, by była ona dla nas bezpieczna.


Jakiego mieszkania szukamy?

Wrocławski rynek mieszkaniowy jest bardzo bogaty, osoby chcące zamieszkać w tym pięknym mieście z pewnością znajdą coś dla siebie. Kiedy zatem określiliśmy już nasze możliwości finansowe, powinniśmy przeanalizować potrzeby, czyli po prostu zastanowić się, czego wymagamy od lokalu. Przykładowo, singlowi często pracującemu przez dłuższy czas poza domem wystarczyć może kawalerka, podczas gdy kilkuosobowa rodzina potrzebowała będzie M3 lub nawet M4. Istotne są też nasze plany związane z mieszkaniem, zwłaszcza, jak długo chcemy z niego korzystać. Od tego zależą takie kwestie jak: wybór piętra (np. dla osób starszych korzystniejsza może okazać się niższa kondygnacja), konieczne remonty czy wprowadzanie udogodnień.

Przy analizie naszych potrzeb mieszkaniowych ogromnie ważny jest wybór lokalizacji. Przekłada się ona chociażby na przyszłą odsprzedaż – łatwiej nam będzie zbyć lokal w centrum Wrocławia niż na obrzeżach małej miejscowości. Przy czym centrum miasta nie dla wszystkich jest idealną lokalizacją; zależy to od nas samych. Z pewnością należy zwracać uwagę na takie kwestie, jak: dostęp do najlepszych szkół i uczelni oraz oczywiście miejsca pracy. Ogromnie ważny jest też łatwy dojazd do punktów opieki zdrowotnej, dla wielu osób również do miejsc kultu religijnego czy różnego rodzaju ośrodków kultury. Pamiętajmy jednak, że im bardziej atrakcyjna lokalizacja, np. im bliżej centrum, tym wyższa cena mieszkania!


Jak i gdzie szukać mieszkania?

Jeśli już wiemy, jakiego mieszania szukamy, w którym miejscu we Wrocławiu, i za ile, możemy przystąpić do jego właściwych poszukiwań. Najlepszą i najwygodniejszą ich metodą jest przeglądanie ofert zamieszczonych na dobrym portalu ogłoszeniowym pod hasłem: "mieszkania na sprzedaż Wrocław". Czytając je, zwracajmy uwagę na szczegółowość opisu lokalu: jego powierzchni, wyposażenia, stanu technicznego, lokalizacji, itd., jak również na dołączoną do ogłoszenia dokumentację fotograficzną. Zdjęcia powinny ukazywać jak największej szczegółów i być wykonane w profesjonalny sposób.

Portal Adresowo.pl zamieszcza oferty sprzedaż mieszkań bez pośredników, kontaktujemy się więc bezpośrednio z ich właścicielami, to z nimi negocjujemy cenę i warunki transakcji. Oczywiście, samo ogłoszenie to nie wszystko. Należy umówić się ze sprzedającym i osobiście dokładnie obejrzeć lokal. Dobrze jest zabrać ze sobą kogoś, kto zna się na budownictwie mieszkaniowym; fachowiec taki pomoże nam dostrzec ewentualne wady czy wskazać potrzebę przyszłego remontu lub modernizacji.


Jak wygląda proces kupna mieszkania?

Trzeba zaznaczyć, że sam zakup mieszkania może okazać się długotrwały. Negocjacje ze sprzedającym mogą trwać kilka tygodni, oferta może nie zostać zaakceptowana, sytuacja prawna nieruchomości może wymagać wyprostowania lub pojawią się inne trudności. Czasem nawet sfinalizowanie wszystkich spraw w miesiąc okazuje się trudne. W wypadku szczególnie skomplikowanych negocjacji cenowych strony potrzebują czasu na zgromadzenie dokumentów sprzedażowych i tych niezbędnych do otrzymania kredytu hipotecznego. Ewentualny remont też wydłuża czas od znalezienia oferty do wykorzystania lokalu przez nowych właścicieli. Na szczęście, negocjacje cenowe często można sprawnie przeprowadzić w krótkim czasie. Trudniejsze jest gromadzenie dokumentów ze spółdzielni czy wspólnoty, urzędu skarbowego oraz ksiąg wieczystych - a bez nich niemożliwe będzie zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.

Z kolei dokonanie samej transakcji w kancelarii notarialnej trwa najczęściej około godziny i poprzedzone jest dostarczeniem dokumentów oraz określeniem warunków umowy. Notariusz dba o właściwe sporządzenie aktu i o to, by zabezpieczał one obie strony transakcji. Po jej dokonaniu sprzedający otrzyma środki, kupujący stanie się właścicielem lokalu.

Następnie trzeba wykonać wszystkie opłaty i sfinalizować sprawy formalne w banku i urzędach, co może trwać do około dwóch miesięcy - i stajemy się pełnoprawnymi właścicielami lokalu, wpisanymi do ksiąg wieczystych. W międzyczasie można rozpocząć remont, który dostosuje mieszkanie do naszych potrzeb.

Udanych zakupów!

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.