Kolejni Dolnoślązacy wyróżnieni państwowymi odznaczeniami

, JD | Utworzono: 2023-06-16 17:27 | Zmodyfikowano: 2023-06-16 17:28
Kolejni Dolnoślązacy wyróżnieni państwowymi odznaczeniami - fot. Jakub Ciołko
fot. Jakub Ciołko

Za wybitne zasługi w popularyzowaniu kultury oraz działalność na rzecz edukacji artystycznej i rozwoju muzyki, Krzyż oficerski odznaczenia otrzymał Andrzej Kosendiak - dyrygent i dyrektor wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki. Krzyż Kawalerski Orderu trafił do Tomasza Szaynoka, który wykazał się wyjątkowym zaangażowaniem na rzecz przemian demokratycznych w okresie PRL, prowadząc działalność opozycyjną na Uniwersytecie Wrocławskim.

- To wyróżnienia równie wyjątkowe, jak inicjatywy, za jakie są przyznawane – mówi Radiu Wrocław Jarosław Obremski, wręczający odznaczenia wojewoda dolnośląski:

– Zawsze odznaczenia to taki moment podziękowania ze strony państwa polskiego wobec tych, którzy są odznaczani. To są wydarzenia ważne.

Wyróżniono także innych związanych z Wrocławiem. Za działalność artystyczną Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Lech Twardowski, a Brązowym Krzyżem Zasługi za zaangażowanie społeczne i wkład w rozwój samorządu odznaczono Rafała Jurkowlańca. Obok nich doceniono wkład Grzegorza Kowala w popularyzowanie historii, przyznając mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

- Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw, jakie udało się zrealizować dzięki pracy wyróżnionych. Mam nadzieję, że odznaczenia będą także inspiracją do kolejnych działań - dodaje Jarosław Obremski:

– To odznaczenie, myślę, że jest wstępem do większych odznaczeń, w znaczeniu budowy, ale także wypełnienia Rzeczpospolitej czymś więcej. Liczę na dalszą współpracę.

Odznaczenia przyznano na podstawie przepisów konstytucji oraz ustawy o orderach i odznaczeniach. Order Odrodzenia Polski to po Orderze Orła Białego drugie najważniejsze odznaczenie cywilne. Decyzję o ich przyznaniu podjął prezydent RP, Andrzej Duda.

Reklama